Strona WWW, aby mogła prawidłowo funkcjonować, potrzebuje zaplecza w postaci odpowiednio dobranej domeny oraz bezawaryjnie działającego serwera. Świadomość, w jaki sposób można wykorzystać w pełni potencjał, a także zadbać o bezpieczeństwo tych usług jest bardzo ważna.
Korzyści płynące z posiadania domeny i serwera WWW mogą wielokrotnie przewyższyć cenę, za którą usługi zostały nabyte. Przedstawiamy więc kilka porad, w jaki sposób można zwiększyć zyski z korzystania z tych usług.

Domena wspomaga markę

Domena, czyli adres internetowy (np. www.nazwa.pl, www.netart.pl), kieruje internautów do strony WWW firmy. Ważne by był to adres na tyle rozpoznawalny, by klienci nie mieli problemu z zapamiętaniem i z łatwością mogli trafić do serwisu internetowego. Obecnie, gdy Internet staje się jednym z najbardziej powszechnych mediów, często adres domeny staje się bardziej rozpoznawalny od nazwy firmy. Dlatego warto traktować stronę WWW jako elementarną formę promocji i zamieszczać adres internetowy w każdej kreacji reklamowej. Domena, podobnie jak logo firmy, powinna znajdować się na wszystkich materiałach wychodzących z przedsiębiorstwa, począwszy od papieru firmowego, poprzez wizytówki, a skończywszy na folderach reklamowych i ulotkach. Warto zamieszczać adres internetowy zarówno w reklamie w Sieci, jak i na wszystkich gadżetach reklamowych (np. koszulkach, kubkach firmowych) oraz w reklamach outdoorowych (np. na samochodach). W ten sposób zwiększa się świadomość marki, a także identyfikacja domeny z nazwą firmy, do której strony WWW kieruje adres.

Domena główna

Coraz powszechniejsze staje się, że do firmowego serwisu internetowego kieruje kilka domen. W ten sposób przedsiębiorstwa zabezpieczają się przed działaniami konkurencji, która pod podobnym adresem internetowym mogłaby zamieścić serwis internetowy. Jeśli do strony WWW firmy kieruje kilka lub kilkanaście domen, warto wybrać jedną główną, pozostałe adresy internetowe traktując jako uzupełniające. Warto promować stronę WWW od samego początku pod jednym, głównym adresem, zwiększy to rozpoznawalność i popularność domeny, a co za tym idzie serwisu. Wraz ze wzrostem oglądalności serwisu internetowego, zwiększa się sprzedaż firmy, co przekłada się na realny zysk finansowy. Jednym ze sposobów na wyeksponowanie adresu głównego, jest ustawienie przekierowania wszystkich domen uzupełniających pod wybraną domenę główną.
Domena może być jednym z narzędzi, za pomocą którego można budować wizerunek firmy. Przykładowo domena, która zakończona jest rozszerzeniem globalnym .com przedstawia firmę, jako działającą na rynku międzynarodowym, a końcówka .eu jako podmiot obecny na rynku europejskim. Odpowiednio dobrane rozszerzenie zwiększa odbiór firmy w oczach klientów jako profesjonalnej i poważnej. Firmowa korespondencja za pośrednictwem poczty elektronicznej zdecydowanie lepiej się prezentuje, gdy prowadzona jest z adresu e-mail w domenie firmy, niż w ogólno dostępnym, darmowym adresie.

Serwer nie tylko dla strony

Serwer to kolejna usługa konieczna do funkcjonowania strony WWW. Pierwszym, podstawowym zastosowaniem serwera jest jego użycie do udostępnienia stron internetowych przeglądarkom, w których oglądają witrynę internauci. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja. Serwer sprawdza się jako dysk zewnętrzny, na którym można zamieszczać firmowe dokumenty, archiwum prac wykonywanych przez pracowników, bazy danych itd. Na serwerze mogą znaleźć się pliki, które przedsiębiorstwo chce udostępnić firmom zewnętrznym (dostęp do nich może być zaszyfrowany hasłem). Warto zastanowić się też nad zachowaniem archiwum korespondencji firmy na serwerze. W przypadku, gdy pracownik zostanie zwolniony lub jego komputer ulegnie awarii, na serwerze WWW będzie można znaleźć zarówno kontakty kontrahentów jak i całą historię korespondencji. Sprzęt komputerowy, płyty CD czy też inne nośniki danych mogą zawodzić, na serwerze natomiast dane są w pełni bezpieczne. Takie zastosowanie serwera pozwala na efektywne wykorzystanie jego parametrów (powierzchni, transferu itp.).

Bezpieczeństwo usługi

Aby móc w pełni korzystać z zakupionych na potrzeby strony WWW domen oraz serwera, warto dbać o ich bezpieczeństwo. Dbałość ta powinna odbywać się na dwóch płaszczyznach: podczas zakupu oraz podczas użytkowania usług. Gdy dokonywany jest wybór usługodawcy, u którego zostanie dokonany zakup, warto sprawdzić czy w należyty sposób dba on o bezpieczeństwo usług. Warto wybrać firmę, w której usługi zabezpieczone są filtrami antywirusowymi i antyspamowymi, a kopie bezpieczeństwa serwera wykonywane są co 24h.
Niezmiernie ważne podczas zakupu usług jest, by w fazie składania zamówienia, wprowadzić poprawne dane firmy (kompletne i aktualne). Błędnie wprowadzone lub niepełne dane mogą stanowić podstawę do kwestionowania praw do korzystania z usługi. W przypadku firmowej domeny jest niezmiernie ważne, by przedsiębiorstwo było prawnie uważane za abonenta usługi.

Bezpieczna administracja

Podczas administracji zakupioną już usługą warto zwracać uwagę na bezpieczeństwo usług w użyciu wewnętrznym firmy. Najważniejsze jest zabezpieczenie haseł - należy pamiętać, by hasła do paneli zarządzających usługami nie były zapamiętane w przeglądarkach, powinno zmieniać się je często (co najmniej raz w miesiącu). W przypadku zwolnienia pracownika, który miał dostęp do haseł, należy dokonać ich zmiany. Ważne by wprowadzane modyfikacje na serwerze były monitorowane i nikt niepowołany nie mógł wprowadzić zmian, które mogą zaważyć na funkcjonowaniu firmowej strony WWW.
W przypadku wprowadzania zmian na serwerze w miejscach szerokiego dostępu do Internetu (np. w kafejkach internetowych), warto pamiętać o tym by wylogować się z paneli administracyjnych, następnie dla pewności zamknąć kartę przeglądarki, na której otwarta była strona i wyczyścić tzw. „ciasteczka”, czyli pliki cookies. Gwarantuje to, że osoba, która będzie korzystać z komputera po nas, nie będzie mogła zalogować się do paneli do zarządzania usługami i wprowadzić niepożądanych zmian.

Inwestycja w usługi

Potencjał zakupionych na potrzeby stworzenia strony WWW usług (domeny, serwera, projektu strony WWW, systemu zarządzania treścią CMS) jest bardzo wysoki, w jakim stopniu firma go wykorzysta zależy tylko od kreatywności oraz zaradności pracowników. Każda inwestycja może się zwrócić w bardzo szybkim czasie, jeśli będzie efektywnie i optymalnie wykorzystywana. Podobnie jest z usługami wirtualnymi, w przypadku których, dodatkowo wkład finansowy firmy jest niewielki, a potencjalny zysk jest właściwie nieograniczony. Niewątpliwie ważna, podczas dokonywania inwestycji w te usługi, jest świadomość ich bezpieczeństwa i stabilności, które gwarantuje usługodawca hostingowy i rejestrator domen. Równie istotna jest dbałość ze strony firmy oraz jej pracowników o pełne zabezpieczenie działania usług (tajność haseł, ich częsta modyfikacja, ostrożność w administracji). Stabilność usług oraz ich optymalne wykorzystanie są gwarancją nie tylko zwrotu kapitału początkowego włożonego w zakup usług, ale też wysokiego zysku.
ZABEZPIECZENIE SERWERA
Serwer, podobnie jak na komputery funkcjonujące w firmie stanowią własność prawną przedsiębiorstwa. W związku z tym firma odpowiada za zawartość serwera, zarówno za oprogramowanie zainstalowane w ramach usługi, jak i za dokumenty, które znajdują się na serwerze. Niezmiernie ważny jest monitoring operacji wykonywanych przez pracowników, kontrola czy instalują legalne wersje oprogramowania, na które przedsiębiorstwo wykupiło licencję. Jest to bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa usługi, o który powinna zadbać każda firma. Kolejny element istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa to skrypt strony WWW. Optymalny kod powinien zabezpieczać firmowy serwis przed niepowołanymi ingerencjami z zewnątrz (np. włamaniami, atakami hakerskimi).