Tele2 jest czwartym operatorem po eTel, GTS Energis i Netii, który uruchomił szerokopasmowy dostęp do internetu dla klientów Telekomunikacji Polskiej. Tak jak poprzednicy hurtowo kupuje usługę od TP i sprzedaje detalicznie (tzw. BSA). Z informacji GP wynika, że wkrótce ofertę przedstawią kolejne firmy. Jeszcze w tym tygodniu zrobi to Telefonia Dialog.

Oferta Tele2 do chwili zamknięcia GP nie była wczoraj dostępna na stronie internetowej operatora. Także sama strona nie była dostępna. Powodem był skuteczny piątkowy atak hakerów na polską witrynę spółki. Firma ofertę zaprezentowała na konferencji prasowej, nie ujawniając jednak pełnego cennika i regulaminu.

- Nasza oferta BSA jest dostępna w całej Polsce poza Wielkopolską. Nie mogą z niej korzystać osoby, które płacą nam, a nie TP abonament - przyznaje Karol Wieczorek, rzecznik Tele2 Polska.

Jak wyjaśnia, osoby płacące Tele2 abonament będą miały dostęp do oferty w ciągu kilku tygodni, zaś mieszkańcy Wielkopolski wkrótce. Zapowiada, że Tele2 chce być największym alternatywnym dostawcą szybkiego internetu. Przypomnijmy, że Netia chce mieć 1 mln klientów szerokopasmowego internetu w 2009 roku.

Z wyliczeń GP, w których uwzględniamy nie tylko opłatę abonamentową za BSA, ale także koszt instalacji, wynika, że oferta Tele2 jest droższa od alternatywnych konkurentów i - poza jednym przypadkiem - nieznacznie tańsza (3 do 9 proc.) niż TP. Łącze 6Mb/s kupione na rok od Tele2 jest droższe niż w TP.

Z dostępnych danych wynika, że w Netii z BSA korzysta ponad 36 tys. osób (dane z 31 marca), zaś w GTS Energis ponad 4 tys. (dane z 28 maja). Jak mówiła Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, kilkanaście tysięcy klientów od wielu tygodni oczekuje na uruchomienie im BSA. To osoby, którym TP już wyłączyła Neostradę, a nowy dostawca usługi z różnych powodów nie uruchomił.

Kłopoty z uruchomieniem BSA to nie wszystkie problemy, z jakimi mogą się zetknąć abonenci TP kupujący szybki internet u alternatywnych dostawców. Zdarza się, że z nieznanych przyczyn następuje degradacja łącza, czyli obniżenie jego parametrów w porównaniu z tymi, które były poprzednio. W efekcie spada jakość połączeń internetowych i są one zrywane. Obniżenie prędkości łącza nie zawsze pomaga. Klienci reklamują usługę, dostawca przez wiele tygodni nie jest w stanie rozwiązać problemu, co skłania niektórych użytkowników do rezygnacji z BSA.

SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT

W końcu marca 2007 roku na całym świecie było 298 mln szerokopasmowych łączy internetowych - twierdzi firma badawcza Point Topic. Największym rynkiem są Stany Zjednoczone (60,4 mln łączy), Chiny (56,3 mln) oraz Japonia (26,5 mln). Z kolei w Europie Środkowej najszybciej na świecie rośnie liczba użytkowników szybkiego internetu. Nasz region był jedynym, w którym w I kwartale liczba łączy wzrosła o ponad 10 proc.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Polska jest największym rynkiem szerokopasmowych łączy w regionie. Według Point Topic liczba szybkich łączy w Polsce w końcu marca przekraczała 2,5 mln, z czego 1,76 mln oferowała Telekomunikacja Polska.

ZE STRONY PODATKÓW

Odliczenie od dochodu wydatków z tytułu użytkowania internetu nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 760 zł. Ulga odnosi się do wydatków dotyczących użytkowania internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika, a wysokość wydatku musi być udokumentowana fakturą VAT. Miejsce zamieszkania nie musi być miejscem zameldowania, wystarczy że podatnik przebywa w danym mieszkaniu z zamiarem stałego pobytu, ponieważ prawo do ulgi nie zależy od tytułu prawnego do lokalu, w którym użytkowana jest sieć. Podstawą do dokonania odliczenia może być więc np. umowa najmu mieszkania. Jeżeli z ulgi chce skorzystać więcej niż jedna osoba w jednym mieszkaniu, każda z nich musi mieć imienną fakturę albo faktura musi zawierać dane wszystkich osób.

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl