Według cytowanego przez agencję Bloomberg Storm Jiang, szefa sprzedaży Huawei na Europę Środkową i Wschodnią, negocjacje z TP skończą się w przyszłym tygodniu. Storm Jiang nie chciał ujawnić wartości umowy z TP.

Huawei, największy chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego (11 mld dol. przychodów w 2006 roku, wzrost o 34 proc. w stosunku do 2005 roku), jest już dostawcą urządzeń do budowy sieci komórkowej trzeciej generacji dla P4, operatora sieci Play. Kontrakt wart 150 mln euro podpisano na początku ubiegłego roku.

Z urządzeń Huawei korzysta także Telefonia Dialog. Wart 9,5 mln zł kontrakt na dostawę sprzętu do transmisji danych Chińczycy zdobyli dwa lata temu.

Huawei dostarcza sieciom komórkowym - Era, Pol-komtel, Orange - modemy umożliwiające transmisję danych, w tym w technologii HSDPA 7,2Mb/s.

Huawei i ZTE, drugi chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego, podpisały w ostatnich tygodniach porozumienia strategiczne o dostarczaniu urządzeń działających do sieci 3G. Z informacji GP wynika, że chodzi zarówno o telefony komórkowe, jak i karty oraz modemy do transmisji danych. Jarosław Bauc, prezes Polkomtela, mówił, że w tym roku kontrakty z ZTE mogą mieć wartość 25 mln zł. Telefony 3G obu chińskich dostawców testuje także sieć Play.

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl