• Parlament Europejski poparł obniżenie cen roamingowych, które mogą spaść w Unii Europejskiej nawet o 70 proc.
  • Polscy operatorzy nie odczują aż tak dużego spadku przychodów jak ich zachodni konkurenci
  • Skutkiem tańszych rozmów zagranicznych mogą być droższe rozmowy krajowe - twierdzi GSM Association

Dobra wiadomość: Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął rozporządzenie w sprawie obniżenia opłat roamingowych. Zakłada ono, że koszt jednej minuty zagranicznej rozmowy nie może przekroczyć 49 eurocentów (ok. 2 zł). Odebrane połączenie może kosztować najwyżej połowę tej kwoty, czyli ok. 1 zł. Komisja Europejska, autor tego projektu, chce też, by stawki opłat spadały przez kolejne trzy lata.

Jeszcze w czerwcu sprawą mają się zająć rządy państw Unii Europejskiej. Jeśli nie zgłoszą zastrzeżeń, jest szansa, że w przyszłym miesiącu rozporządzenie wejdzie w życie.

Taniej nawet o 70 proc.

U polskich operatorów minuta połączenia do Polski z krajów UE kosztuje od 2,5 do 5,5 zł. Rozmowy przychodzące to 1,5-2,5 zł. To oznacza, że w niektórych przypadkach ceny połączeń mogłyby spaść nawet o ponad 70 proc.

Trzeba pamiętać, że ceny połączeń roamingowych są z reguły niższe dla abonentów niż dla użytkowników telefonów na kartę, a planowane obniżki dotyczą tylko połączeń, a nie SMS, MMS czy transmisji danych.

Cios dla operatorów

Działania Komisji niepokoją operatorów, którzy już od kilku tygodni próbują zablokować wejście w życie rozporządzenia. Według nich proponowane stawki sprawią, że połączenia będą realizowane poniżej kosztów. Ich zdaniem minimalna cena powinna wynosić 35 eurocentów za minutę rozmowy odbieranej i 65 eurocentów za minutę połączenia do kraju UE.

Reprezentująca operatorów komórkowych GSM Association podkreśla, że od chwili, gdy Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego, energicznie zabrała się do walki o niższe stawki roamingowe, ceny spadły już o 25 proc., a sieci zapowiadają dalsze obniżki.

Z przygotowanego na zlecenie operatorów przez firmę badawczą Evalueserve raportu wynika, że obniżka cen roamingu przyniesie spadek przychodów europejskich sieci komórkowych o 4,3 mld euro rocznie. Z roamingu pochodzi 10-18 proc. ich przychodów. W przypadku polskich spółek jest to znacznie mniej - około 5 proc.

Zapłacą ci spoza Unii

Jak operatorzy mogą sobie zrekompensować straty, które poniosą wskutek obniżki stawek roamingu? W branży mówi się, że podwyższą ceny hurtowe rozmów w roamingu dla przybyszów spoza Unii. Oznacza to, że za połączenie wychodzące z USA do Polski, które teraz w zależności od operatora kosztuje 12-33 zł za trzy minuty, być może zapłacimy jeszcze więcej. GSM Association ostrzega też, że operatorzy mogą zmniejszyć zasięg swoich nadajników, a nawet że rozważą podniesienie cen rozmów dla rodzimych klientów.

ZE STRONY PRAWA

Rozporządzenia wydaje Rada Unii Europejskiej, niekiedy we współpracy z Parlamentem Europejskim. Mają one zasięg ogólny i państwa członkowskie nie mogą uchylać się od ich stosowania. Rozporządzenia nie wymagają dla swej skuteczności implementacji do porządku prawnego danego państwa członkowskiego. Publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie

Droga rozporządzenia w sprawie obniżki cen roamingu:

1) 23 maja - przyjęcie przez Parlament Europejski,

2) 7 czerwca - przyjęcie przez Radę Europejską,

3) 15 czerwca - opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

4) 16 lipca - wejście w życie obowiązku poinformowania konsumentów o nowych taryfach.

ZASADY TANIEGO ROAMINGU

  • Jeśli masz telefon na kartę i doładowujesz telefon tzw. zdrapkami, zrób to jeszcze w kraju. Za granicą to się nie uda.
  • Zastanów się, czy chcesz korzystać za granicą z poczty głosowej. O ile w kraju jest to z reguły usługa bezpłatna, to za granicą płacisz za nią jak za rozmowę w roamingu.
  • Zastanów się, czy chcesz za granicą odbierać MMS-y. O ile w kraju za przychodzącą wiadomość multimedialną nie płacisz, o tyle za granicą jest to usługa bardzo droga. Odbieranie SMS jest bezpłatne.
  • Za granicą skorzystaj z menu telefonu i w ustawieniach zamiast automatycznego wybierania sieci wybierz ręcznie tę sieć, z której usług chcesz korzystać.
  • Pamiętaj, że transmisja danych w roamingu jest bardzo droga. Przesłanie 1 MB danych może kosztować nawet 60 zł.

Łukasz Korycki

Tomasz Świderek

gp@infor.pl

Współpraca Wojciech Iwaniuk

OPINIA

Jacek Kalinowski

PTK Centertel, operator sieci Orange

Dostosujemy się do decyzji Parlamentu Europejskiego, jednak termin będzie zależał również od naszych partnerów. Spodziewaliśmy się takiej, decyzji dlatego w naszym budżecie ta obniżka jest wkalkulowana. W Polsce, przychody z roamingu stanowią znacznie mniejszą wartość niż innych krajach Unii, dla nas jest to kilka procent przychodów. Dlatego ta obniżka nie wpłynie istotnie na nasze przychody.

GP RADZI

Czy za korzystanie z telefonu w Unii płacę w kraju

Czy za korzystanie z telefonu komórkowego w ramach roamingu płacę macierzystemu operatorowi?

Tak Macierzysty operator wystawia rachunek, w którym uwzględnia między innymi korzystanie z telefonu za granicą. Wyliczeń opłaty roamingowej dokonuje na podstawie rachunku, który przesłał mu zagraniczny operator, a do podanej tam stawki dolicza marżę (nawet 15 proc.) oraz 22 proc. VAT.

Płaci się nie tylko za wykonane połączenia telefoniczne, lecz również za inne usługi, na przykład za przekierowanie połączeń na pocztę głosową i wykonywanie i odbieranie poczty.

Czy z zagranicy dodzwonisz się bez roamingu

Przed wyjazdem do pracy za granicę chciałbym kupić telefon komórkowy i zdobyć roaming, aby utrzymywać kontakt z rodziną w kraju. Na jakich zasadach działa roaming? Czy bez roamingu mogę korzystać z polskiej komórki za granicą?

Nie Aby korzystać za granicą z telefonu komórkowego należącego do operatora sieci komórkowej działającej w Polsce i móc z niego dzwonić do kraju, trzeba mieć roaming międzynarodowy. Polega on na tym, że operator sieci posiada umowę z operatorami zagranicznymi i przez to umożliwia posiadaczowi konkretnego telefonu komórkowego telefonowanie, odbieranie połączeń do siebie, wysyłanie i przyjmowanie SMS-ów oraz korzystanie z innych usług telefonii mobilnej. Posiadacz telefonu komórkowego, który chciałby w przyszłości korzystać z tych usług za granicą, jeszcze przed wyborem operatora sieci powinien zapoznać się z zapisami w regulaminie odnośnie do korzystania z roamingu. Na przykład warto ustalić, czy będzie można z niego korzystać od razu po zawarciu umowy czy dopiero po pewnym okresie karencji, na przykład trzymiesięcznym. W razie przewidzianego w regulaminie wymogu wpłacenia kaucji warto też wyjaśnić, kiedy i na jakich zasadach zostanie ona zwrócona, a także czy będzie ją można wycofać od razu po powrocie z zagranicy czy dopiero po rozwiązaniu umowy z operatorem.

MPS