statystyki

Polska-Chiny. Brama do Europy za pieniądze przedsiębiorców i samorządów

06.07.2016, 08:42; Aktualizacja: 06.07.2016, 10:20
Chiny, biznes

Co samorządy mogą zyskać na tej współpracy?źródło: ShutterStock

Zależy nam na wykorzystaniu istniejącego potencjału i infrastruktury bez ponoszenia nakładów finansowych ze strony rządu w te strefy - mówi w wywiadzie dla DGP Radosław Domagalski-Łabędzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Jak dalece realna jest finalizacja przedsięwzięcia pozwalającego traktować Polskę jako chińskie okno do Europy?

Jest potwierdzenie na najwyższym szczeblu politycznym, że traktujemy Chiny jako strategicznego partnera. To nie jest kurtuazja. Ze względu na doskonałą lokalizację geograficzną i największy potencjał wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska może odegrać kluczową rolę w realizacji koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku. Chcemy przyciągnąć chiński kapitał do Polski, bo to daje szansę na realizację wielu naszych projektów infrastrukturalnych. Kapitał ma oczywiście swoje ryzyka i specyfikę. Te wstępne porozumienia wyznaczają obszary współpracy na najbliższe dekady.

Wszelkie umowy handlowe, które teraz wypracowujemy, mają służyć polskim przedsiębiorcom - zwłaszcza wstępne porozumienie między Ministerstwem Rozwoju a Narodową Komisją Rozwoju i Reform, czyli gospodarczym superministerstwem Chin. Ma to dotyczyć zarówno energetyki, jak i innych sektorów. Teraz będziemy już ze stroną chińską rozmawiać o konkretnych modelach biznesowych.

Co samorządy mogą zyskać na tej współpracy?

Nowe inwestycje to wymierne korzyści dla całej gospodarki, ale też poszczególnych regionów. Zależy nam na tym, aby przekładały się na rozwój lokalny i tworzyły stabilne, wysokopłatne miejsca pracy w regionach.

Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniu strony chińskiej, która promuje rozwiązania parków industrialnych z zapleczem logistycznym. Rysuje się model biznesowy dla takiej formuły współpracy. Te z pewnością sprawdzą się w wielu regionach Polski. Bo czym jest park industrialnyl To przede wszystkim miejsce dla inwestycji, w tym także chińskiego kapitału, ale ma też pełnić rolę centrum dowodzenia, które będzie dystrybuować dalej towary, np. za pomocą infrastruktury modalnej. Widzimy też potrzebę zapewnienia sprawniejszej obsługi inwestorów chińskich w strefach.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane