W I kwartale kontynuowaliśmy ubiegłoroczny trend wzrostowy. Rósł nasz udział w rynku pod względem liczby klientów i przychodów - mówi Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Wzrost zamiast stagnacji

Spółka oczekuje w tym roku wzrostu przychodów o kilka procent. O ponad 10 proc. wzrośnie zysk netto, a liczba klientów powinna dojść do 14 mln. Dziś ma ich ponad 12,8 mln.

PTK Centertel (sieć Orange) spodziewa się wzrostu liczby aktywnych kart SIM w swej sieci o 1 mln. Podobny wzrost prognozuje Polska Telefonia Cyfrowa (Era i Heyah). P4, operator sieci Play, która zadebiutowała na rynku w połowie marca spodziewa się zdobyć 750 tys. klientów.

Wysokie zyski

Jeśli te prognozy się sprawdzą, w końcu roku w Polsce będzie aktywnych blisko 42,6 mln kart SIM, a penetracja sięgnie 111,7 proc.

- Dziś penetracja liczona liczbą kart SIM przekracza 100 proc., a według naszych szacunków 70 proc. Polaków ma komórki - mówi Bauc.

W I kwartale firma miała 1,8 mld zł przychodów i 274,8 mln zł zysku netto. Zdobyła 653 tys. nowych klientów (najwięcej wśród sieci komórkowych), w tym 197 tys. abonentów (lepsza była sieć Era - 215 tys.). Na koniec marca Polkomtel obsługiwał 12 mln 661 tys. klientów (druga pozycja po PTK Centertel), w tym 5 mln 32 tys. abonentów (najwięcej wśród operatorów).

Ilu użytkowników ma P4

Teraz sieci komórkowe niemal zrównały się pod względem przychodów, liczby klientów, a także liczby abonentów. Każdy stary operator (Polkomtel, PTK Centertel, PTC) ma 39 proc. abonentów, a reszta to użytkownicy telefonów na kartę.

Ponadto Jarosław Bauc stwierdził, że liczba aktywnych klientów sieci Play jest mniejsza niż ogłoszone w poniedziałek przez P4 100 tys.

Powiedział, że tak jak pozostali operatorzy, w tym roku Polkomtel zaoferuje klientom sieci Plus bezprzewodową transmisję danych w technologii HSDPA i z prędkością 3,6 Mb/s.

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl