Władze Islandii poinformowały dziś, że uzgodniły z kilkoma państwami Unii Europejskiej, jak spłacić tysiące cudzoziemców, których pieniądze są obecnie zamrożone w zbankrutowanym islandzkim banku internetowym IceSave.

Reuters wskazuje, że może to utorować Reykjavikowi drogę do pomocy finansowej wartej miliardy dolarów.

Konflikt w kwestii tych kont bankowych między Islandią, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, a Wielką Brytanią i Holandią opóźnia pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i innych kredytodawców.

"Według uzgodnionych wytycznych rząd Islandii pokryje depozyty ubezpieczonych depozytariuszy na kontach IceSave, zgodnie z prawem Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - głosi oświadczenie islandzkiego rządu.

Unia Europejska pod przewodnictwem Francji będzie kontynuować poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią Islandii odbudowę jej systemu finansowego i gospodarki - wskazano w oświadczeniu. Wyrażono też przekonanie, że zaoferowanie depozytariuszom ochrony zgodnie z prawem Europejskiego Obszaru Gospodarczego "umożliwi szybkie sfinalizowanie negocjacji dotyczących pomocy finansowej dla Islandii".

IceSave należał do islandzkiego banku Landesbanki, przejętego przez rząd Islandii

IceSave należał do islandzkiego banku Landesbanki, przejętego przez rząd Islandii. Upadek banku zaskoczył ok. 300 tys. klientów, w tym brytyjskich depozytariuszy indywidualnych. Lokowali oni oszczędności w IceSave ze względu na atrakcyjne oprocentowanie; po wybuchu kryzysu finansowego nie zdążyli lub nie mogli wycofać pieniędzy z uwagi na terminy wypowiedzenia.

Islandzki system przewiduje, iż depozytariusze upadłych banków mogą odzyskać oszczędności do maksymalnej sumy ok. 16 tys. funtów. Brytyjski system gwarantuje wypłatę lokat oszczędnościowych do 50 tys. funtów.

Wysokość brytyjskich depozytów w IceSave oceniana jest na ok. 4 mld funtów szterlingów

Łączna wysokość brytyjskich depozytów w IceSave oceniana jest na ok. 4 mld funtów szterlingów. Sporną kwestią w stosunkach brytyjsko-islandzkich były też fundusze brytyjskich lokalnych władz samorządowych, regionalnych sił policyjnych, jednostek organizacyjnych służby zdrowia, straży pożarnej i organizacji użyteczności publicznej, ulokowane w islandzkich bankach, a także zajęcie niektórych islandzkich aktywów bankowych przez rząd brytyjski na podstawie ustawy antyterrorystycznej z 2001 roku.

MFW zapowiada sfinalizowanie pakietu ratunkowego dla Islandii już na 19 listopada. Zgodnie ze wstępnym porozumieniem w tej sprawie, zawartym w październiku, chodzi o 2 miliardy USD.