Z Robertem Nogackim, partnerem zarządzającym Kancelarią Prawną Skarbiec R. Nogacki Sp. k. rozmawiała Aneta Jóźwiak.

Kancelaria Prawna Skarbiec jest największą polską firmą specjalizującą się w międzynarodowym planowaniu podatkowym. W jaki sposób kancelaria wypracowała tak wysoką pozycję na rynku?

Robert Nogacki / Inne / Radek Szyprowski

Kancelaria Prawna Skarbiec zbudowała swoją pozycję oferując usługi, które nie miały dotychczas odpowiednika na polskim rynku, łącząc ze sobą doradztwo prawne, finansowe oraz usługi z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego. Przez ten czas podejmowaliśmy się tematów, które ze względu na swój poziom skomplikowania i międzynarodowy charakter były dotychczas prowadzone wyłącznie przez zagraniczne firmy konsultingowe: międzynarodowe planowanie podatkowe, przypadki bezprawia urzędniczego, szczególnie ze strony organów podatkowych, upadłość firmy, wrogie przejęcie czy konflikt rodzinny, który rzutuje na działalność przedsiębiorstwa. Podejmowaliśmy wyzwanie również wtedy, gdy w grę wchodziła obawa przed szpiegostwem gospodarczym bądź oszustwem ze strony kontrahentów, poszukiwanie majątku nieuczciwych dłużników bądź bezprawne działania organów ścigania, których ofiarami podają przedsiębiorcy.

Reklama
Laur Klienta Odkrycie 2016 / Inne

Reklama

Czym przyciągają Państwo klientów? Ogromna wiedza i kompetencje wystarczają?

Nie boimy się ciężaru podejmowania decyzji, udzielania klientom jednoznacznych rekomendacji i realizowania działań, które wykraczają poza utarte schematy. Szczególnie obecna sytuacja na rynku sprzyja naturalnej selekcji firm, które zajmują się udzielaniem klientom konkretnych, wiarygodnych porad, od tych, które wyspecjalizowały się w robieniu dobrego wrażenia i wystawianiu faktur.

Co z Polską? W jaki sposób wspierać swój kraj, odprowadzając podatki daleko w świecie?

Ostentacyjną troską o odprowadzanie w Polsce podatków wykazują się głównie biznesmeni, którzy żyją z zamówień publicznych i zarabiają na tym, że w budżecie państwa jest jak najwięcej pieniędzy. Większość patriotów, którzy zapisali się w historii Polski, żyła w czasach, kiedy podatki dochodowe jeszcze w ogóle nie istniały i jakoś znajdowali sposób, aby wspierać swój kraj, bez karmienia biurokratycznego i skorumpowanego molocha swoimi ciężko i uczciwie zarobionymi oszczędnościami. Na liście krajów o najwyższym produkcie krajowym brutto na głowę mieszkańca dominują typowe raje podatkowe, takie jak: Katar, Luksemburg, Singapur, Brunei, Hongkong czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jak ich obywatele wspierają swój kraj, skoro odprowadzają tak mało podatków? Być może ich kraje nie potrzebują tego, aby stale je wspierać, bo bronią się same za pomocą konkurencyjnej gospodarki?

Przyjęcie na siebie doradztwa strategicznego i reprezentacji klientów wobec banków i instytucji finansowych to bardzo odpowiedzialne zadanie. Wiele firm ma problemy finansowe... W jaki sposób mogą Państwo zapewnić ochronę majątku przed wierzycielami ?

Jak mówi stara chińska maksyma - Ci, którzy wiedzą, nie mówią, ci, którzy mówią, nie wiedzą. Dyskrecja jest podstawą rozwiązań, które proponujemy, bo przynosiłyby one dłużnikom niewiele pożytku, gdyby były powszechnie znane również wierzycielom. Tytułem wstępu mogę natomiast powiedzieć, że warunkiem koniecznym do skutecznej ochrony majątku jest podjęcie działań z odpowiednim wyprzedzeniem. Podobnie jak w przypadku wykupienia ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych już po pożarze, zagraniczny wehikuł korporacyjny nie przyniesie wielu korzyści, jeżeli ustanowi się go po wystąpieniu zdarzenia przed skutkami, którego chcemy się ochronić.

Zostali Państwo wielokrotnie wyróżnieni za jakość swoich usług. Wymienię chociażby wyróżnienia z tego roku, takie jak: Laur Klienta 2016, Medal Europejski 2015 i 2016 czy międzynarodowe wyróżnienie Global Law Experts – International Tax Planning Law Firm of the Year in Poland 2016. Co to oznacza dla Państwa? W jakim kierunku będzie podążał rozwój kancelarii?

Jest to dla nas uhonorowanie wielu lat ciężkiej pracy. W chwili obecnej staramy się rozbudować sieć naszych lokalnych biur na świecie. Aktualnie kończymy organizację oddziału Kancelarii na Malcie, który zostanie otwarty we wrześniu. Efektywnie dysponujemy już przedstawicielstwami w Panamie, Kostaryce, Stanach Zjednoczonych – które również są w pewnych aspektach bardzo atrakcyjnym „rajem podatkowym”, a także licencjami na administrowanie spółkami od władz Anguilli i emiratu Ras al-Khaimah w ramach Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Docelowo będziemy dążyć do uzyskania własnej licencji na zarządzanie aktywami i podjęcia działalności o charakterze family office.

www.kancelaria-skarbiec.pl