UKE rozpoczął wczoraj konsultacje projektu decyzji, która ma umożliwić rozpoczęcie działania przez Tele2 jako wirtualny operator komórkowy (MVNO) w sieci Polskiej Telefonii Cyfrowej. Potrwają 30 dni.

Z projektu wynika, że nowy operator komórkowy ma rozpocząć działanie w ciągu 12 miesięcy od dnia wydania decyzji przez UKE. Będzie drugim po Cyfrowym Polsacie MVNO działającym w sieci PTC.

Do tej pory firmy, które rozpoczęły lub planują rozpoczęcie działania jako MVNO, porozumiewały się z operatorami posiadającymi sieć i strony podpisywały umowę. UKE tym razem chce wydać zastępującą umowę decyzję w sprawie MVNO.

Tele2 już negocjował - z Pol- komtelem i PTC - ale rozmowy zakończyły się bez powodzenia. W maju 2006 r. Tele2 zwróciło się do UKE o interwencję. Twierdziło, że stawki, jakie oferuje jej PTC za wykorzystanie swojej sieci, są zbyt wysokie. Także inni potencjalni chętni na zostanie MVNO uważają, że te stawki - ponad 20 gr za minutę rozmowy - są za wysokie.

- Nas interesowałyby stawki poniżej 10 gr za minutę - mówił niedawno dziennikarzom Jaromir Łaciński, prezes GTS Energis.

Z projektu decyzji UKE wynika, że minuta rozpoczętego i odbieranego połączenia kosztowałaby Tele2 35 gr. Z kolei wysłany i odebrany SMS kosztowałby MVNO 5 gr.

- Dopiero po szczegółowej analizie projektu będziemy mogli przedstawić naszą opinię - zgodnie mówią GP Zbigniew Lazar, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej w PTC i Karol Wieczorek, rzecznik Tele2.

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl