statystyki

W jaki sposób wykazać przejście udziałów spółki z o.o. drogą online

autor: Adam Roszyk28.06.2016, 09:24; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:23
internet, biznes

Zmiana wspólnika jest odnotowywana w księdze udziałów prowadzonej przez zarząd spółki.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku założyliśmy z kolegami spółkę z o.o. drogą online. Posiadam niewielki, 10-proc. pakiet udziałów. Chciałbym je sprzedać. Zastanawiam się nad formą. Słyszałem o możliwości sprzedaży drogą online, z pominięciem notariusza. Jakich formalności muszę przy tym dopilnować?

Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są przedmiotem obrotu. Mogą być sprzedawane, zastawiane, darowywane itd. Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) reguluje zagadnienia związane z formą obrotu i sposobem jego dokumentowania.

Forma zbycia udziału

Zgodnie z art. 180 par. 1 k.s.h. zbycie udziałów lub ich części, a także ich zastawienie wymagają formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Oznacza to, że umowy, których przedmiotem jest zbycie udziałów, powinny zostać podpisane w obecności notariusza lub zaopatrzone w następcze notarialne poświadczenie podpisów stron.

Skuteczne jest również zbycie udziałów w tzw. formie mocniejszej, tj. w formie aktu notarialnego. Podobnie jak i przejście udziałów na mocy orzeczenia sądu. Czy to wskutek powództwa o ustalenie stosunku prawnego w razie sporu co do własności udziałów, czy powództwa o nakazanie złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu udziałów (np. w wykonaniu umowy przedwstępnej sprzedaży).

Od zasady z art. 180 istnieją jednak wyjątki. Najistotniejszy to ten wynikający z art. 3 ust. 1 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Dla ustanowienia zastawu rejestrowego wystarczająca jest zwykła forma pisemna.

Nowa możliwość


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane