Łączenie polskich spółek producentów sprzętu telekomunikacyjnego to efekt fuzji francuskiego Alcatela z amerykańskim Lucentem. W Polsce najpierw połączą się spółki byłego Lucenta, a potem nastąpi ich fuzja z przekształconym w Alcatel-Lucent Polska byłym Alcatel Polska. Ostateczny termin połączenia zależy od sądów rejestrowych – mówi GP Andrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent Polska. – Firma ma wizję rozwoju w 2007 roku i następne lata. Postawione są cele dotyczące wzrostu sprzedaży i pozycji na rynku, a zatrudnienie będzie dostosowywane do rozwoju biznesu. Będziemy również zatrudniać – dodaje prezes w podpowiedzi na pytanie, o skalę ewentualnych redukcji zatrudnienia w Polsce. W skali globalnej zatrudnienie ma zostać zredukowane o 16 proc., czyli o 12,5 tys. Prezes Dulka zwraca uwagę, że mimo łączenia firm wyniki sprzedaży i w pozyskiwaniu nowych zamówień są dobre. – W I kwartale nasze wyniki spełniły oczekiwania korporacji – mówi, ale odmawia podania liczb. W ostatnich miesiącach Alcatel-Lucent podpisał umowy m.in. ze Sferią (wdrożenie szybkiej bezprzewodowej transmisji danych w technologii CDMA), łódzkim MPK (uruchomienie systemu sterowania ruchem), Exatelem (rozbudowa sieci) i Netią (unowocześnienie sieci transmisji danych).
SZERSZA PERSPEKTYWA – ŚWIAT
Fuzję Alcatela z Lucentem ogłoszono w marcu 2006 r. Aby do niej doszło, Alcatel musiał sprzedać udziały w firmie Thales, a Lucent musiał tak zmienić swoją organizację w USA, by zagwarantować rządowi USA kontrolę nad Bell Labs, centrum badawczym, które pracuje na potrzeby Pentagonu. W 2006 roku obie firmy miały 18,3 mld euro przychodów.
Rozwój biznesu w Polsce to nie tylko zwiększenie sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego. Alcatel-Lucent stawia też na rynek usług. W Polsce działa centrum zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi, telefoniczne centrum wsparcia klienta oraz globalne centrum inżynieringu sieci. Na początku kwietnia Alcatel-Lucent ogłosił, że zdobył wart 6 mld dolarów kontrakt na zarządzanie siecią Verizon, amerykańskiego operatora komórkowego. – Polski rynek dorasta do takich kontraktów. Są już pierwsze zwiastuny (ubiegłoroczna umowa na zarządzanie siecią, podpisana między Netią i Ericssonem – przyp. GP), a my mamy doświadczenie w realizowaniu takich kontraktów – mówi prezes Dulka. W 2005 roku Lucent miał w Polsce 803 mln przychodów (rok wcześniej 630 mln zł) i zatrudniał 539 osób. Alcatel w 2005 roku miał w Polsce 297 mln zł przychodów.