Kliknij, aby powiększyć
Teleoperatorzy testują i wdrażają nowe techniki mobilnego przesyłu danych. Ich propozycje, choć coraz bardziej atrakcyjne dla klientów, wciąż ustępują miejsca technikom przewodowym.
W każdym miejscu
Rebranding Idei na Orange wprowadził ożywienie na ustabilizowanym i dość statycznym rynku telefonii komórkowej w Polsce. W kilkanaście miesięcy od debiutu Orange zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi otrzymali ciekawą propozycję dostępu do bezprzewodowego internetu Twój Internet i Business Everywhere (biznes w każdym miejscu). Operator zaoferował klientom aż sześć modemów udostępniających mobilny internet, w tym najnowszy, który jest przystosowany do obsługi technologii HSDPA (high speed downlink packet access), umożliwiającej ogromną przepustowość ruchu w sieci. Klienci Orange mogą korzystać z mobilnego internetu za pomocą całkiem sprawnie działających w tej sieci technologii EDGE, GPRS i UMTS, a także punktów dostępowych WLAN – Orange Hotspots. Na razie sieć 3G jest w Orange dostępna w centrach największych polskich miast. Oferta jest systematycznie uatrakcyjniana. Orange zamierza zaproponować technologię BlackBerry, która dotychczas była zarezerwowana dla ekskluzywnego grona użytkowników. Również szerokie udostępnienie transmisji danych w szybkim standardzie HSDPA to, zdaniem menedżerów Orange, kwestia już niedługiego czasu.
Zobowiązania koncesyjne
Na zmianę marki Ery na T-Mobile rynek czeka od dawna. Narastająca konkurencja, zwłaszcza ze strony P4 operatora Play, a także uporządkowanie kwestii będących powodem sporu między akcjonariuszami Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) powodują, że do rebrandingu może dojść wkrótce. Mocnym atutem nowej marki ma być oferta bezprzewodowego internetu. W całej swojej sieci 3G PTC uruchomił już technologię HSDPA, która zwiększyła szybkość mobilnego internetu w usłudze Blueconnect nawet do 1,8 Mbit/s. Jesienią 2006 roku dostęp do HSDPA uzyskali wszyscy użytkownicy Blueconnect. Sieć 3G HSDPA Polskiej Telefonii Cyfrowej obejmuje swoim zasięgiem ponad 50 miejscowości w Polsce. Ponadto PTC wprowadziło do oferty dla użytkowników Blueconnect kartę typu ExpressCard Merlin XU870, która obsługuje technologie HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS i jest przystosowana do pracy z komputerami przenośnymi firmy Apple oraz najnowszymi typami notebooków innych producentów. Udostępnia też terminale Option Icon, Option Fusion+, Option GT MAX. Wszystkie one umożliwiają pełne korzystanie z technologii HSDPA i oferowanej przez nią prędkości transmisji danych. Do końca 2006 roku w zasięgu sieci trzeciej generacji PTC znalazło się ponad 8 milionów mieszkańców Polski. W ten sposób teleoperator wypełnił zobowiązania koncesyjne, w myśl których do końca ubiegłego roku w zasięgu sieci 3G powinno znaleźć się ponad 20 proc. populacji Polski.
Mobilne i stacjonarne
Jesienią 2006 roku Polkomtel wprowadził do oferty bezprzewodowego dostępu do internetu iPlus – dwa nowe modemy: ■ iPlus PCMCIA Huawei E620 3G, który jest przeznaczony dla użytkowników laptopów, ■ iPlus USB Huawei E220 3G – przeznaczony przede wszystkim dla komputerów stacjonarnych. Oba wspierają dostępne w sieci Plus technologie transmisji danych 3G – UMTS, EDGE i GPRS. Zapewniają też użytkownikom korzystanie z technologii bezprzewodowego przesyłania danych. W dużych miastach abonenci korzystają z sieci oferującej prędkość przesyłu do 384 kb/s. W mniejszych miejscowościach prędkość dochodzi do 236,8 kb/s, a na terenach pozamiejskich – do 53,6 kb/s. Telefonia trzeciej generacji dostępna jest dla klientów Plusa w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, we Wrocławiu, w Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Gliwicach, Zakopanem, Bydgoszczy, Toruniu i Częstochowie.