statystyki

Branża OZE apeluje do prezydenta: Ustawa o wiatrakach do TK

autor: Anna Krzyżanowska21.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 21.06.2016, 08:29
Wiatraki

W ocenie środowiska nowa ustawa naruszy więc kluczowe zasady konstytucyjne.źródło: ShutterStock

Ustawa wprowadzająca nowe zasady lokalizacji farm wiatrowych powinna trafić – jeszcze przed prezydenckim podpisem – do Trybunału Konstytucyjnego. Tylko w ten sposób możliwe będzie rozstrzygnięcie wątpliwości i uniknięcie wejścia w życie aktu, który może być źródłem wielu problemów – uważają przedstawiciele Polskiej Rady Koordynacyjnej Odnawialnych Źródeł Energii.

Po tym jak Senat bez poprawek przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej, rada wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Prosi, by poddał niekorzystne dla inwestorów przepisy pod kontrolę TK.

Największe zarzuty budzi kluczowa propozycja ustawy: wprowadzana minimalna dopuszczalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych, form ochrony przyrody i Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Określono ją jako 10-krotną wysokość całej elektrowni. „Wprowadzenie takiego kryterium wyłącznie w stosunku do farm wiatrowych nie tylko całkowicie zatrzyma dalszy rozwój tej technologii w Polsce w oparciu o nowoczesne, ciche i wydajne turbiny, ale naruszy też zasadę neutralności technologicznej” – czytamy w piśmie. Reguła dziesięciokrotnej wysokości nie ma bowiem zastosowania do żadnych innych obiektów budowlanych, w tym do takich, które można by uznać za podobne do elektrowni wiatrowych: np. maszty telekomunikacyjne czy kominy elektrowni.

Za „jawną dyskryminację energetyki wiatrowej” uznane zostały również przepisy zwiększające obciążenia podatkowe. Chodzi o zmianę definicję budowli, przez co także mechaniczne części wiatraka (np. wirnik, łopaty czy generator prądotwórczy) zostaną zaliczone do podstawy opodatkowania. Rada zaznacza, że podobnych obostrzeń nie wprowadzono wobec urządzeń w innego typu elektrowniach. „To jawna dyskryminacja jednej technologii wytwarzania energii elektrycznej względem innych oraz naruszenie zasady równości i sprawiedliwości podatkowej wynikającej z Konstytucji RP. Analizy wskazują, że taki kilkukrotny wzrost opodatkowania doprowadzi do bankructw wielu firm z sektora i utraty pracy przez kilka tysięcy pracowników” – podnosi branża. I przypomina, iż energetyka wiatrowa zatrudnia w Polsce ponad 8 tys. osób.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane