Kontrolowany przez Romana Karkosika NFI Midas w komunikacie giełdowym poinformował, że Centernet (spółka w 100 proc. zależna od funduszu) za 2,1 mln funtów obejmie 2,1 mln akcji nowej emisji brytyjskiej spółki Xebra. Nowe akcje mają zostać opłacone do 20 kwietnia.

ROMAN KARKOSIK, jeden z największych inwestorów giełdowych, zaczyna inwestować w telekomunikację

Zgodnie z komunikatem brytyjskiej firmy, Xebra ma dwie spółki zależne. Posiada 61,25 proc. kapitału Advantage Cellular Communications (ACC), firmy funkcjonującej w sektorze dostarczania technologii obróbki informacji i technologii telekomunikacyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ma też 100 proc. kapitału spółki Extreme Mobile, która działa jako wirtualny operator komórkowy (MVNO). Komunikat prasowy NFI Midas przynosi nieco więcej szczegółów, ale także nieco zaciemnia obraz. Z zacytowanej w nim wypowiedzi Kariny Wściubiak, prezes NFI Midas, wynika, że Centernet ma 80 proc. udziałów firmy Xebra, która ma prawa do marki Extreme Mobile.

– Extreme Mobile będzie świadczyła usługi w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem infrastruktury telekomunikacyjnej Vodafone – mówi cytowana w komunikacie prezes. Według komunikatu, Xebra będzie świadczyła usługi telekomunikacyjne dla dwóch grup klientów. Dla klientów indywidualnych pod marką Extreme Mobile będą kierowane usługi telefonii komórkowej zarówno w modelu pre- jak i postpaid (usługi przedpłacone i abonamentowe). Do klientów biznesowych, a szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, będą kierowane usługi telekomunikacyjne plus szeroki wachlarz usług dodanych m.in. hosting mobilny, WiFi czy telekomunikacyjne sieci wirtualne. Dla tej grupy klientów Xebra będzie świadczyć usługi poprzez spółkę ACC – stwierdzono w komunikacie prasowym NFI Midas. Z dostępnych w internecie informacji wynika, że Extreme Mobile w lecie 2005 roku ogłosił plan wejścia – pod marką Extreme Mob – na rynek usług telefonii komórkowej, jako MVNO w sieci Vodafone. Oferta oparta na usługach przedpłaconych miała być skierowana do osób poniżej 24 roku życia. Z zgodnie z informacjami zawartymi 6 kwietnia na internetowych stronach Extreme Group, należąca do Extreme Mobile sieć Extreme Mob była nadal własnością tej grupy. – Xebra nabyła od Extreme International wszystkie udziały w spółce Extreme Mobile Limited 21 marca 2007 r. i jest jej jedynym udziałowcem. Centernet jest wspólnikiem w Xebra i posiada 80 proc. udziałów – wyjaśnia GP Leszek Siwek, prezes Centernet. NFI Midas poinformował nas, że władze spółki zdecydowały się na tę inwestycję ze względu na atrakcyjność projektu. Na dodatek rynek brytyjski wyprzedza polski w zakresie zapotrzebowania na usługi i rozwiązania. Midas zamierza te rozwiązania zastosować również w Polsce oraz w przyszłości wykorzystywać u nas markę Extreme. Przypomnijmy, że Centernet deklarował chęć zostania w Polsce operatorem komórkowym i zapowiadał, że będzie ubiegał się o częstotliwości w paśmie 1800 MHz, które umożliwiają m.in. świadczenie usług w technologii GSM. Przed kilkoma dniami Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konsultacje poprzedzające – zgodnie z prawem – przetarg na te częstotliwości. W ocenie ekspertów, budowa infrastruktury ogólnopolskiej sieci GSM 1800 to wydatek rzędu od 1 mld zł do 1,2 mld zł.
POSTĘPOWANIE KNF WOBEC ROMANA KARKOSIKA Przed KNF trwa postępowanie administracyjne które ma ustalić, czy najwięksi akcjonariusze spółki Boryszew nie naruszyli przepisów prawa, dotyczących znacznych pakietów akcji (art. 69 ustawy o ofercie publicznej). Grozi za to kara nawet do 1 miliona złotych. Na początku 2006 roku Roman Karkosik wszedł w posiadanie 66 proc. akcji spółki Boryszew. Przy tak znaczącym pakiecie powinien wówczas w ciągu trzech miesięcy część z nich sprzedać lub ogłosić wezwanie na pozostałe. Biznesmen skorzystał z tego pierwszego rozwiązania, zapominając, że akcje spółki posiada również żona, która według KNF działała w porozumieniu z mężem. W ten sposób małżeństwo nigdy nie zeszło poniżej poziomu 66 proc. akcji. Biznesmen mówił, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. – To postępowanie administracyjne zbliża się do końca, ale dopóki sprawa nie zakończy się decyzją Komisji, to nie będziemy się na ten temat wypowiadać – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.
SZERSZA PERSPEKTYWA – UNIA Według danych Komisji Europejskiej, w połowie 2006 roku na rynku brytyjskim działało ok. 70 różnego typu MVNO, a w październiku penetracja telefonii komórkowej wynosiła 109 proc. W Polsce penetracja zbliża się do 100 proc.