Trzy dni debat, panelowych i kuluarowych spotkań ludzi świata finansów, gospodarki, polityki i nauki, a na koniec pakiet rekomendacji – od 10 do 12 czerwca odbędzie się XIV Europejski Kongres Finansowy.

Uczestnicy kilkudziesięciu debat będą rozmawiać o wyzwaniach makroekonomicznych i geopolitycznych oraz o problemach sektora finansowego. Zakres tematyki jest szeroki i ma charakter fundamentalny. Profesor Leszek Pawłowicz, wiceprezes zarządu Centrum Myśli Strategicznych, koordynator EKF, zapowiadając Kongres, podkreślił, że rozpocznie się on prezentacją firmy McKinsey & Company dotyczącą przepływów kapitałowych na świecie pod kątem zaangażowania funduszy inwestycyjnych oraz przepływu dóbr i usług. – Celem jest odpowiedź na pytanie, co możemy zrobić, aby procesy kapitałowe wspierały demokracje, a nie totalitaryzmy – stwierdził.

Organizatorzy podkreślają, że EKF, który wypracował sobie opinię jednego z najbardziej prestiżowych spotkań środowiska finansowego, decydentów, przedstawicieli biznesu i firm doradczych, to tylko jedna z wielu form działania EKF. Jest to bowiem think tank angażujący się w wiele przedsięwzięć o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Dla finansistów do bardzo istotnych będą należeć dyskusje dotyczące bezpieczeństwa systemu finansowego i obrotu, zastosowania nowych rozwiązań technologicznych ze sztuczną inteligencją na czele. Ale pierwszoplanową kwestią będzie finansowanie gospodarki i nakładów na bezpieczeństwo państwa. Miarą wyzwań dla banków, funduszy, ubezpieczycieli i rynku kapitałowego są liczone w setkach miliardów koszty transformacji energetycznej czy planowanych projektów rozwojowych.

Efektem sopockich debat będzie pakiet rekomendacji. Jan Krzysztof Bielecki, były premier RP, a obecnie przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, przypomina, że efektem kilkunastu edycji EKF jest już 105 takich wytycznych, opracowanych przez wybitnych specjalistów, a dotyczących bardzo konkretnych kwestii. W ubiegłym roku dwa pierwsze zalecenia dotyczyły przyszłości Ukrainy i udziału w jej odbudowie polskiego sektora finansowego. Nawiązując do polskich doświadczeń z początku lat 90. XX, Jan Krzysztof Bielecki podkreślał wówczas rolę, jaką nasze banki mogą odegrać, przekazując w ramach umów partnerskich know-how instytucjom z Ukrainy. Inne rekomendacje z 2023 r. dotyczyły m.in. polityki gospodarczej Polski i ekonomicznej wiarygodności kraju czy branżowych kwestii dotyczących ryzyka działalności, cyberbezpieczeństwa oraz kredytów mieszkaniowych.

Dziś do godz. 18 można jeszcze zgłosić udział w EKF. ©℗