Będziemy zarabiać na informacjach publicznych. A jak robi to świat?

autor: Urszula Mirowska-Łoskot, Oprac. Jp03.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 03.06.2016, 10:17
dokumenty, urząd, archiwum

Przypomnijmy: nowa ustawa poszerzy informacje sektora publicznego (ISP) podlegające ponownemu wykorzystaniu m.in. o zasoby biblioteczne, muzealne i archiwalne.źródło: ShutterStock

16 czerwca br. wejdzie w życie ustawa z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 352; dalej: u.p.w.i.s.p.). Jak już opisywaliśmy w jednym z poprzednich numerów TGP, znacząco zwiększy ona dostęp obywateli do olbrzymich zasobów gromadzonych przez publiczny sektor. Da też możliwość wykorzystania ich w celu innym niż pierwotnie przeznaczony.

Dziś powracamy do tematu, opisując, w jaki sposób w praktyce polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tych zasobów, wykorzystując je – czy to w prowadzonym już biznesie, czy też w zupełnie nowym innowacyjnym modelu. Mówiąc prościej: jak mogą te zasoby skomercjalizować.

Przypomnijmy: nowa ustawa poszerzy informacje sektora publicznego (ISP) podlegające ponownemu wykorzystaniu m.in. o zasoby biblioteczne, muzealne i archiwalne. Będzie zatem można łatwiej wykorzystywać w celach komercyjnych m.in. zdigitalizowane dzieła sztuki (ich fotografie lub skany), reprodukcje materiałów archiwalnych czy publikacje elektroniczne, dane statystyczne, gospodarcze etc. Swoje zasoby szerzej udostępnią też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowy Instytut Geologiczny - dzięki temu będzie można uzyskać informacje pogodowe czy na temat złóż. Wszystkie te dane – teraz otwarte dla wszystkich – szczególne znaczenie mają dla przedsiębiorców. Stanowią ogromny potencjał, który może być wykorzystany przez nich w celu tworzenia innowacyjnych produktów lub usług.

Co do zasady ISP udostępniane będą za darmo. W praktyce jednak - w sytuacjach kiedy potrzebne będą dodatkowe działania ze strony urzędów - za opłatą rekompensującą instytucjom koszty związane z ich udostępnieniem, np. za sporządzenie skanów.

O tym, że na takich danych można zarabiać, świadczą przykłady ze świata. Jak spędzić weekend z dziećmi? Z odpowiedzą na to pytanie nie mają problemu Amerykanie. Aby ułatwić rodzicom w USA planowanie wolnego czasu, powstała aplikacja MomMaps. Wykorzystując otwarte zasoby z danymi publicznymi największych amerykańskich miast, gromadzi informacje na temat parków, muzeów i innych miejsc przyjaznych dzieciom.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane