statystyki

W KNF już meblują gabinet po Jakubiaku

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki23.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 23.05.2016, 08:16
Andrzej Jakubiak, Przewodniczący Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (15)

Andrzej Jakubiak, dotychczasowy przewodniczący Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.źródło: Materiały Prasowe

PiS rozpoczyna poszukiwania nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Są już pierwsze nazwiska kandydatów. Trwa też dyskusja o roli tej instytucji. Jednym z kandydatów jest Andrzej Kaźmierczak, były członek Rady Polityki Pieniężnej. – To poważna, merytoryczna kandydatura, jest doświadczony – zdradza nam jeden z członków rządu. Za Kaźmierczakiem przemawiają jego doświadczenie oraz praca w Radzie Polityki Pieniężnej. Zwolennicy tej kandydatury kalkulują, że – podobnie jak w przypadku desygnowania na prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego – dobrze jest zaproponować kogoś, kto jest świetnie znany rynkom finansowym.

Dodatkowym argumentem, jak mówi jeden z posłów PiS, jest to, że Kaźmierczak był członkiem rady w tym samym okresie co Adam Glapiński, więc jako przewodniczący KNF mógłby dobrze współpracować z szefem banku centralnego w Komitecie Stabilności Finansowej.

Jednak poparcie dla Kaźmierczaka nie jest powszechne. Jako główna wada jest wskazywany jego zbyt naukowy (czytaj spokojny) temperament. Niektórzy politycy PiS chętniej widzieliby na stanowisku przewodniczącego KNF wojownika. Takie sugestie wysuwają zwłaszcza ci związani ze środowiskiem SKOK-ów. Jako potencjalnego kandydata wymieniają Janusza Szewczaka, który jest ekonomistą SKOK-ów.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane