statystyki

NIK krytycznie o dozorze technicznym nad cysternami

autor: Piotr Szymaniak10.05.2016, 07:32; Aktualizacja: 10.05.2016, 14:12
Raport NIK zwraca uwagę na problemy z wstrzymywaniem eksploatacji cystern wykorzystywanych w drogowych przewozach towarów niebezpiecznych.

Raport NIK zwraca uwagę na problemy z wstrzymywaniem eksploatacji cystern wykorzystywanych w drogowych przewozach towarów niebezpiecznych.źródło: ShutterStock

Aż 37 tys. urządzeń podlegających kontroli Transportowego Dozoru Technicznego nie miało ważnych badań technicznych ani decyzji zezwalających na eksploatację – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli z wykonywania zadań przez TDT. Były to zarówno osobowe i towarowe koleje linowe oraz wyciągi narciarskie, urządzenia zainstalowane na terenach kolejowych i w kolejowych pojazdach szynowych, wszelkiego rodzaju cysterny (kolejowe, drogowe czy wykorzystywane w żegludze śródlądowej), jak i urządzenia techniczne zainstalowane na terenach portowych czy statkach morskich i śródlądowych.

Kontrola obejmowała okres od 2012 r. do pierwszej połowy 2015 r. Wynika z niej, że o ile TDT właściwie wykonywał zadania związane z badaniami i dopuszczeniem do eksploatacji urządzeń zgłaszanych do urzędu przez ich posiadaczy, to rzadko przeprowadzał kontrole z własnej inicjatywy. Owszem, zgodnie z ustawą o dozorze technicznym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1125) to użytkownik urządzenia jest odpowiedzialny za jego stan mający wpływ na bezpieczną pracę. Jednak wyniki kontroli NIK pokazały, że obowiązek ten był realizowany w ograniczonym zakresie, natomiast TDT nie monitorował ważności decyzji zezwalających na eksploatację urządzeń zarejestrowanych w ewidencji. „W tej sytuacji część urządzeń pozostających poza dozorem mogła być nielegalnie użytkowana i mogła stwarzać realne zagrożenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej” – czytamy w raporcie.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane