Prezes PAN: Nauka w Polsce choruje, bo nie ma pieniędzy

autor: Marcin Zaborski08.05.2016, 09:00
nauka-technologie-laboratorium

"Wszyscy eksperci potwierdzają, że bazą są nauki podstawowe na wysokim poziomie. Jeżeli nie wykształcimy ludzi z oryginalnymi pomysłami i tematami badań, nie będziemy innowacyjni"źródło: ShutterStock

"Rzeczywiście, szansa na rozpoczęcie niezależnej kariery naukowej młodego człowieka to u nas problem. W bardzo wielu dziedzinach prawdziwie twórczym okresem jest czas między 35. a 45. rokiem życia. To jest czas wielkich przełomów, innowacji, postępu. Na całym świecie to właśnie młodzi ludzie napędzają naukę" - uważa prof. Jerzy Duszyński biochemik, w latach 2008–2009 wiceminister nauki, od 2015 r. prezes PAN.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (10)

  • drekorter(2016-05-08 09:21) Zgłoś naruszenie 68

    To niech się zapisze w dwuletnią kolejkę po poradę do specjalisty!

    Odpowiedz
  • Jasne pełne(2016-05-08 11:30) Zgłoś naruszenie 1112

    Nauka w Polsce choruje bo w Polsce nie ma prawdziwych naukowców, są tylko pracownicy naukowi- gdzie te wynalazki wspaniałych profesorów na uczelniach technicznych??? Oni tylko publikacje klepią (żeby jeszcze w pełni swoje...). Pieniądze niczego nie zmienią.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • drwal(2016-05-08 12:03) Zgłoś naruszenie 149

    Patologia Obywatelska przez 8 lat rządziła i nic w tej sprawie nie zrobiła .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mgr inż. S.P.(2016-05-08 13:24) Zgłoś naruszenie 316

    Złemu tancerzowi to i j... przeszkadzają ! Poszli won !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewgfta(2016-05-08 22:19) Zgłoś naruszenie 711

    W nauce polskiej obowiązuje system feudalny. Młody pracownik jest totalnie zależny od szefa, który nie zawsze orientuje się co się w danej dziedzinie dzieje na świecie, za to dobrze wie jak utrzymać się na stanowisku. I utrzymuje się.

    Odpowiedz
  • Mały Jasio(2016-05-09 01:54) Zgłoś naruszenie 200

    Finansowanie sektora nauki w Rzeczypospolitej Polskiej wynosi 0,44% PKB, gdzie średnia unijna to 2% PKB, a kraje takie jak Niemcy, Szwecja, Finlandia itd., przeznaczają 3% PKB na sektor nauki ogółem.Nauka jest traktowana w Polsce, jak przysłowiowe piąte koło u wozu vide finansowanie 0,44% PKB.Natomiast na świecie nakłady na sektor nauki, wiedzy rosną, a w Polsce bez większych zmian, czyli klepanie biedy, i tak na okrągło panie Macieju.Decydenci chcieliby innowacje, patenty, wdrożenia itp., ale jak najtańszym kosztem, a tak się nie da niestety.Pieniędzy w budżecie też za wiele nie mamy na naukę stąd jakiekolwiek ruchy są i będą ograniczone, co jest zrozumiałe i nie wymaga komentarza.Ponadto struktura polskiej gospodarki jest specyficzna, gdyż 98% stanowią mikro, małe i średnie firmy, a w dobie globalizacji przyszłość należy do koncernów, korporacji, fabryk, zakładów produkcyjnych, o odpowiednim potencjale, zapleczu badawczo-rozwojowym i kapitale inwestycyjnym na B+R itd.Polska gospodarka wybrała odrębną, a tylko sobie znaną drogę.Moim skromnym zdaniem w nieznane.

    Odpowiedz
  • stefa(2016-05-09 11:24) Zgłoś naruszenie 60

    mam doktorat, dwojkę małych dzieci i kredyt na mieszkanie, o pólrocznym stazu zagranicznym mogę zapomniec ze względów zarówno organizacyjnych jak i finansowych, tyle w temacie

    Odpowiedz