Zmiana podejścia w stosunku do przedsiębiorców, większa przewidywalność w stanowieniu prawa i poprawa klimatu inwestycyjnego w Polsce – to najczęściej wymieniane przez biznes główne postulaty gospodarcze dla nowego rządu.

Zmiana władzy to zawsze dobra okazja na przyjrzenie się wprowadzanym przez ostatnie 8 lat regulacjom czy mechanizmom administracyjnym. Wiele z nich powinno być poddanych przez nowy rząd co najmniej znaczącej rewizji. Naczelna zasada przy wprowadzaniu zmian powinna brzmieć: działajmy z namysłem, konsultując je z zainteresowanymi środowiskami, co pozytywnie wpłynie na stabilność, przewidywalność oraz atrakcyjność otoczenia biznesowego w Polsce.

Dlatego też CRIDO, opierając się swoich wieloletnich doświadczeniach w pracy doradczej dla biznesu, przygotowało obszerny raport z kilkudziesięcioma postulatami dla rządu, który został przekazany na ręce liderów nowej koalicji.

Sól gospodarki

W sferze gospodarczej przez ostatnich kilkanaście miesięcy najgłośniej było chyba słychać o Krajowym Planie Odbudowy. W harmidrze dyskusji: „dadzą – nie dadzą”, „stracimy – nie stracimy”, umykały jednak bardzo istotne szczegóły dotyczące przyszłej absorpcji tych środków. Mamy już duże opóźnienie w zakresie uruchomienia KPO, jednocześnie pieniądze z puli bezzwrotnej trzeba wydać do sierpnia 2026 r. Oznacza to, że nie da się efektywnie – w oparciu o nie – zrealizować dużych inwestycji samorządowych czy infrastrukturalnych. By nie groziła nam konieczność zwrotu tych środków w pierwszym rzędzie należy zwiększyć pulę środków dostępnych dla przedsiębiorców w całym budżecie z obecnych 20 proc. do ok. 1/3. To biznes jest solą gospodarki i to właśnie firmy będą w stanie efektywnie spożytkować te pieniądze. Oczywiście w ramach przejrzystych procedur i jasnych warunków naboru, co jest jednym ze zgłaszanych przez nas postulatów. Proinnowacyjne działania przedsiębiorstw będą bowiem korzystnie działać na tempo wzrostu gospodarczego Polski.

dr Roman Namysłowski, partner zarządzający, Tax Advisory Services, CRIDO / Media

Skutki „Polskiego Ładu”

Zapomnieliśmy już o samym haśle „Polski Ład”, ale nie oznacza to jednak, że biznes nadal nie mierzy się z niektórymi skutkami tego programu na czele ze składką zdrowotną. Wprowadzone w 2022 r. nowe zasady jej obliczania wpłynęły istotnie na wzrost obciążeń dla pracowników i przedsiębiorców. W przypadku specjalistów i wyższej kadry menedżerskiej mieliśmy do czynienia ze zwiększeniem presji płacowej z ich strony, co spowodowało wzrost obciążeń dla pracodawców. Dlatego też program minimum powinien zakładać tu wprowadzenie jednolitego modelu ustalania podstawy wymiaru składki niezależnie od wybranego przez przedsiębiorcę̨ sposobu opodatkowania i możliwości odliczenia części lub całości składki od podatku.

Ćwierć wieku bez reformy

Uwagi dotyczące regulacji w sferze gospodarczej nie dotyczą jednak tylko ostatnich rządów. Weźmy taki przykład: od ponad 25 lat nikt na poważnie nie podjął tematyki podatku od nieruchomości i to pomimo faktu, że jest on drugą – zaraz po VAT – daniną generującą najwięcej sporów sądowych. Tu tych postulatów jest naprawdę sporo: pierwszy to nowelizacja podstawowych definicji określających co najmniej przedmiot opodatkowania, tj. „budynek” i „budowlę” – co wymuszają dwa ostatnie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny to uproszczenie deklaracji podatkowych składanych przez osoby prawne tak, by grunty, budynki i budowle wymieniane były w odrębnych załącznikach (ograniczy to liczbę dokumentów składanych przez podatników, a samorządom ułatwi ich analizę). Jednocześnie niezbędna jest cyfryzacja podatku od nieruchomości. Pozwoli to na usprawnienie jego poboru, ale także zebranie danych umożliwiających w końcu jego realną ocenę.

Zmian – prawnych, podatkowych, regulacyjnych – które proponujemy jest wiele, podzielonych na obszary: rozwój inwestycji krajowych i zagranicznych, wspieranie polskiego biznesu i obywateli, transformacja energetyczna oraz przyjazne prawo. Jesteśmy jednak przekonani, że realizacja nawet części z nich znacząco poprawi otoczenie w jakim funkcjonują̨ polskie firmy, wpływając tym samym na pozytywny wizerunek Polski, zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych, inwestorów oraz firm rodzimych.

dr Roman Namysłowski, partner zarządzający, Tax Advisory Services, CRIDO