W studio Dziennika Gazety Prawnej podczas OEES w Krakowie Anna Rulkiewicz, prezeska LUX MED w rozmowie z Szymonem Glonem, przedstawiła drugi raport o indeksie zdrowych miast. Indeks ten ocenia 66 miast na prawach powiatu w Polsce pod względem takich czynników jak: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń.

W 2023 roku pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa, która utrzymała swoją pozycję z poprzedniego roku. Na drugim miejscu co było zaskoczeniem dla wielu osób, znalazło się Bielsko-Biała, które awansowało z dwudziestego trzeciego miejsca, a na trzecim Sopot.

Wpływ wielkości miasta na pozycję w rankingu Według Anny Rulkiewicz wielkość miasta nie ma dużego wpływu na jego pozycję w rankingu. Dowodem na to jest fakt, że w pierwszej dziesiątce znalazły się zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości, takie jak Sopot czy Krosno.

Indeks zdrowych miast jest cennym narzędziem, które może pomóc w identyfikacji obszarów, w których miasta mogą poprawić warunki życia swoich mieszkańców.