Polak Wojciech Balczun zwyciężył w konkursie na dyrektora generalnego ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia – poinformował we wtorek minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Aivaras Abromaviczius.

„Wojciech jest młody, ale odnosił ogromne sukcesy jako szef największych polskich przedsiębiorstw. Najpierw dobrze zaprezentował się w największym polskim banku PKO BP, a następnie jako prezes PKP Cargo” – mówił Abromaviczius, prezentując na konferencji prasowej wyniki konkursu.

O stanowisko dyrektora Ukrzaliznyci walczyło 31 kandydatów. Minister podkreślił, że 46-letni Balczun wygrał ze względu na doświadczenie w kolejnictwie: przeprowadził restrukturyzację PKP Cargo i z firmy, która przynosiła 100 mln złotych strat uczynił przedsiębiorstwo przynoszące 500 mln dochodu.

„Jest on nie tylko człowiekiem sukcesu, ale również takim polskim Sławą Wakarczukiem, gdyż jest liderem znanego polskiego zespołu (Chemia)” – powiedział minister, porównując Balczuna do znanego muzyka ukraińskiego i lidera zespołu "Okean Elzy" Swiatosława Wakarczuka.

Państwowa spółka akcyjna Ukrzaliznycia jest narodowym operatorem kolejowym na Ukrainie. Obsługuje zarówno przewozy towarowe, jak i pasażerskie.