Wydarzenie zorganizowane po raz czwarty przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu na stadionie PGE Narodowy, adresowane było przede wszystkim do małych i średnich polskich firm. W uroczystości otwarcia wzięli udział między innymi przedstawiciele świata biznesu, nauki, dyplomacji, samorządów oraz przedstawiciele rządu Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

– Polskie firmy chcą sięgać po eksport. Jeśli porównamy dane za II kwartał 2022 r. oraz za II kwartał 2023 roku, to jasno widzimy, że liczba kontraktów eksportowych obsłużonych przez PAIH wzrosła o 70 proc. W tym samym czasie obsłużyliśmy również o 73 proc. większą liczbę przedsiębiorstw – wyliczał podczas przemówienia otwierającego PAIH Forum Biznesu 2023 Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jak podkreślił, o skali zainteresowania eksportem świadczy także frekwencja na wydarzeniu, na które zarejestrowało się ok. 6 tys. gości wobec 4 tys. rok wcześniej.

– Rośnie świadomość potrzeby internacjonalizacji z jednej strony, a z drugiej tego, że są w Polsce instytucje otoczenia biznesu, które mogą tej internacjonalizacji służyć – wskazywał.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślił, że w ostatnich latach wzmocniono polskie instytucje rozwojowe, aby zagwarantować małym i średnim firmom z Polski ten sam rodzaj wsparcia w rozwoju - usługi finansowe i doradcze – na który mogą liczyć ich zagraniczni konkurenci.

Afryka, Ukraina i 70 rynków

Wątkiem przewodnim wydarzenia było wsparcie eksportu i inwestycji zagranicznych polskich firm. Przedsiębiorcy mogli porozmawiać na osobnych stoiskach z przedstawicielami wszystkich 56 zagranicznych biur handlowych PAIH, którzy przyjechali do Warszawy. Reprezentowali oni 70 rynków.

– Podczas PAIH Forum Biznesu przedstawiciele sektora MŚP mieli okazję otrzymać praktyczną wiedzę i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Głęboko wierzę, że te setki spotkań, które odbyły się podczas Forum jeszcze bardziej wzmocnią polski eksport i przełożą się na kolejne kontrakty firm z Polski z zagranicznymi partnerami – komentuje Paweł Kurtasz.

Podczas wydarzenia zorganizowano również dwa fora gospodarcze: Forum Polska - Afryka „Relacje Polski z Kontynentem Przyszłości” oraz i II Forum Odbudowy Ukrainy.

– Tak duże zainteresowanie zorganizowanymi przez nas forami gospodarczymi potwierdza nasze obserwacje co do tych rynków. Afryka jest dla inwestorów szczególnie obiecującym kierunkiem. Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz zwiększająca się siła nabywcza mieszkańców dają mocne fundamenty do intensyfikacji współpracy gospodarczej. Również wątek odbudowy Ukrainy zaczyna nabierać tempa, gdyż każde państwo, nawet w czasie trwania wojny, musi być w stanie funkcjonować. Zarówno wskaźniki wymiany handlowej, jak i zainteresowanie firm bazą PAIH, dowodzą, że polski biznes nieprzerwanie działa w Ukrainie i chce uczestniczyć w jej odbudowie – mówi Piotr Dytko, członek zarządu PAIH.

Dużą popularnością cieszyła się również tegoroczna nowość – strefa spotkań z prelegentami. Uczestnicy mogli w niej odbyć rozmowy mentoringowe na interesujące ich tematy.

Inną nowością było wręczenie podczas gali zwieńczającej pierwszy dzień Forum nagród dla firm, jednostek samorządu terytorialnego i osób najbardziej zaangażowanych w rozwój polskiej gospodarki. Poprzez przyznanie tytułów Liderzy Eksportu PAIH, Agencja chciała podkreślić, jak wiele dla rozwoju Polski robią przedsiębiorcy decydujący się na internacjonalizację działalności. Podczas uroczystej gali doceniono także gminy, które posiadają najbardziej atrakcyjne tereny pod inwestycje. Na Forum rozdano nagrody w dziesiątej już, jubileuszowej edycji konkursu „Grunt na Medal”.

Na PGE Narodowym prezentowały się również polskie regiony, przedsiębiorcy mieli okazję porozmawiać o możliwościach inwestycyjnych w kraju.

Szeroki wachlarz wsparcia

Wśród tematów paneli dyskusyjnych i prezentacji na PAIH Forum Biznesu 2023 znalazły się „Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza”, „Perspektywiczne kierunki ekspansji dla branży budowlanej”, „Przyszłość relacji handlowych z Chinami” czy „Współpraca gospodarcza z krajami Zatoki Perskiej”.

Przedstawiciele czterech instytucji wspierających przedsiębiorców, PFR, PAIH, BGK i KUKE spotkali się podczas dyskusji „Polski system instytucji rozwoju – na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?”. Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, podkreślił funkcjonowanie w kraju systemu wsparcia dla przedsiębiorców, w którym poszczególne instytucje wzajemnie się uzupełniają i koordynują swoje działania. Przypomniał też o motto PFR, którym jest „Inwestycje dla Polski”

– Wspieramy wszystkich przedsiębiorców, od firm mikro i małych po średnie i duże – podkreślił zabierając głos w dyskusji Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu BGK.

Z reguły, w przypadku większych firm jest to współpraca bezpośrednia, mniejszych – za pośrednictwem sektora bankowego i realizowanych programów, takich jak gwarancja de minimis (zabezpiecza spłatę kredytu obrotowego lub inwestycyjnego). Paweł Nierada mówił również o wadze dla BGK przedsięwzięć związanych ze zrównoważonym rozwojem i ESG podkreślając jednocześnie, że co najmniej tak ważne dla banku jak aspekty środowiskowe, są te społeczne i związane z ładem korporacyjnym.

– Naszym motto jest „Znajdujemy możliwości”. Znajdujemy je na całym świecie – podkreśliła natomiast Katarzyna Kowalska, wiceprezeska KUKE.

Przedstawiła ona podstawowe elementy oferty instytucji, począwszy od tego, z czego jest najbardziej znana, czyli ubezpieczenia należności. Zwróciła uwagę, że upusty oferowane przez sprzedawców w zamian za przedpłaty są wielokrotnie droższe niż ubezpieczenie KUKE, które średnio kosztują 0,13 proc wartości transakcji. W 2022 roku instytucja ta ubezpieczyła finansowanie obrotowe bądź inwestycyjne na ponad 360 mld zł.

Paweł Kurtasz podkreślał, że w przypadku PAIH przedsiębiorcy mogą za darmo otrzymać informacje oraz wsparcie ułatwiające znalezienie dla siebie właściwego rynku, wybrania odpowiedniej strategii czy pokonania barier.

Wątek wsparcia wykraczającego poza stricte finansowe powracał również w wypowiedziach przedstawicieli pozostałych instytucji rozwoju.

Szansa na Expo 2025

Jednym z ważnych tematów na PAIH Forum Biznesu były przygotowania do Expo 2025 Osaka, Kansai oraz korzyści dla biznesu płynące z uczestnictwa w Wystawie Światowej. Wydarzenie w Japonii potrwa od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku.

Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych, komisarz generalny sekcji polskiej Wystawy Światowej Expo 2025, podczas swojego wystąpienia na PAIH Forum Biznesu zwrócił uwagę na program gospodarczy.

– Włączając polskie produkty w codzienną działalność Pawilonu Polski, wzmacniamy działania skierowane na promocję gospodarczą, a także promujące polską kulturę, naukę i ofertę turystyczną – powiedział wiceminister rozwoju.

Również Paweł Kurtasz zwrócił uwagę na Expo jako dobre narzędzie do budowy rozpoznawalności marki polskiej gospodarki.

– Czas ekspozycji jest stosunkowo długi. Mnogość formatów pozwala w różny sposób pokazywać i eksponować atuty państwa oraz jego gospodarki – ocenił. –Japonia może stać się dla Polski i dla polskich produktów bramą do Azji Wschodniej, a Polska może stać się taką bramą dla Japonii – powiedział prezes PAIH. Jak zauważył, Japończycy są doskonali we wszystkich obszarach, które wymagają konsekutywnego uczenia i dopracowywania technologii, na przykład w dziedzinie infrastruktury krytycznej.

– My możemy zaoferować coś w zamian. Nasza kreatywność w Japonii jest bardzo ceniona – podkreślił Paweł Kurtasz.

Program gospodarczy przygotowany na Expo 2025 koncentruje się na polskich branżach wiodących: rolno-spożywczej (w tym AgriTech, nowoczesnych technologiach w rolnictwie), medycznej i farmaceutycznej, kosmetycznej, zielonych technologiach, gamingu oraz IT. Przedsiębiorcy, którzy chcą uczestniczyć w promocji polskiego biznesu na Wystawie Światowej, mogą skorzystać z narzędzi wsparcia przygotowanych przez PAIH i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w tym z możliwości dofinansowania z programów unijnych.

DZR, JPO

partner

ikona lupy />
fot. materiały prasowe
ikona lupy />
Materiały prasowe