• Spadki na giełdzie wymuszają poszukiwanie innych form inwestowania
  • Alternatywą dla rynku kapitałowego są obligacje skarbowe
  • Obligacje najłatwiej można kupić za pośrednictwem internetu

W obecnej sytuacji na rynkach finansowych bardzo wzrosło ryzyko inwestycji. Dla wszystkich, którzy mniej znają się na rynku finansowym i nie śledzą sytuacji na nim, wybór inwestycji w obligacje może być dobrą radą - mówi Piotr Bielski, ekonomista z banku BZ WBK.

Jednak przed zakupem obligacji warto zapoznać się z ofertą lokat bankowych, których oprocentowanie jest coraz bardziej konkurencyjne. Najłatwiejszym sposobem kupna obligacji jest ich zakup za pośrednictwem internetu. Osoby, które chciałyby nabyć obligacje tradycyjną drogą, mogą zakupić je w jednym z blisko tysiąca wyznaczonych oddziałów PKO Banku Polskiego oraz we wszystkich punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Obligacje można również kupić na wtórnym rynku giełdowym, jednak do tego niezbędne będzie aktywne konto maklerskie.

Inwestycja w obligacje poprzez giełdę wiąże się z większym ryzykiem, bo nieudana inwestycja może nawet zakończyć się stratami. Dla przeciętnego inwestora lepszym rozwiązaniem będzie kupno obligacji jako bezpiecznego oszczędnościowego produktu - mówi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl