Relacje polsko-koreańskie stają się coraz intensywniejsze. Podczas Krynica Forum 2023 doszło do spotkań na najwyższym politycznym oraz biznesowym szczeblu i dyskusji na kluczowe tematy

Forum Polsko-Koreańskie, będące częścią wydarzenia w Krynicy, otworzyli Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Korei Han Duck-soo. Było to kolejne spotkanie przedstawicieli obu krajów na najwyższym szczeblu.

– Zaledwie dwa miesiące temu prezydent Republiki Korei złożył oficjalną wizytę w Warszawie. Poruszyliśmy wtedy szereg ważnych tematów, omówiliśmy perspektywy zacieśniania stosunków dwustronnych, a w naszej obecności podpisano porozumienia bilateralne o współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji, rozwoju infrastruktury transportowej, a także o udziale polskich i koreańskich firm w procesie odbudowy Ukrainy – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Forum Polsko-Koreańskiego na Krynica Forum 2023. –Wartość koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce na koniec 2021 r. wyniosła 4,5 mld dol. w porównaniu z 3,9 mld dol. w 2020 r. Co istotne, inwestycje charakteryzują się coraz wyższym stopniem zaawansowania technologicznego – podkreślił polski prezydent.

– Forum odbywa się w ważnym czasie. Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowej, do którego weszły firmy koreańskie. Jest w tej chwili bardzo ważnym partnerem dla Korei. W ubiegłym roku nasza wymiana handlowa osiągnęła 8,9 mld dol. Jest to wyjątkowo wysoka wartość – mówił Han Duck-soo, podkreślając, że wymiana handlowa między oboma krajami rośnie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

Wspomniane przez polskiego prezydenta bilateralne porozumienie z 13 lipca ma wymianę jeszcze bardziej przyspieszyć, m.in. przez umożliwienie powstania wyspecjalizowanych grup roboczych koordynujących różne obszary współpracy, np. eliminację barier handlowych.

– Bardzo się cieszę, że nastąpiło otwarcie Korei na rynek wieprzowiny czy kroki na rzecz otwarcia rynku wołowiny czy drobiu. To są gesty, które dużo znaczą i łączą – mówił Wojciech Gerwel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Trzy dekady i skok

Polska transformacja po 1989 r. umożliwiła nawiązanie polsko-koreańskich relacji politycznych. Od tej pory azjatyccy inwestorzy intensywnie inwestowali w Polsce. Jednym z najbardziej znanych przykładów w pierwszych latach współpracy było firma Daewoo, która w 1993 r. zainwestowała w branżę motoryzacyjną w Polsce.

Prawdziwe przyspieszenie współpracy nastąpiło po podpisaniu umowy o wolnym handlu (FTA) pomiędzy Republiką Korei a Unią Europejską, w ślad za tym szły porozumienia polsko-koreańskie. Inwestorzy z tego kraju, podobnie jak inni, mogli liczyć na wsparcie, w ostatnich latach między innymi w ramach obejmującej cały kraj Polskiej Strefy Inwestycji. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, 30 koreańskich projektów inwestycyjnych powstałych w ramach tzw. instrumentu strefowego w latach 2016–2023 przyczyniło się do powstania 5 tys. nowych miejsc pracy.

Choć Polska była dla części koreańskich firm bramą do Europy (niezależnie od atrakcyjności rynku nad Wisłą), istotne zmiany przyniósł 24 lutego 2022 r. i atak Rosji na Ukrainę.

Wybuch wojny za naszą granicą sprawił, że zaczęto dostrzegać więcej podobieństw w historii i sytuacji Polski i Korei – od konieczności odbudowy po niszczącej wojnie, przez dynamiczny rozwój, moment dołączenia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Polska i Korea zrobiły to w 1996 r.), aż po sąsiedztwo agresywnego sąsiada. Lee Boo-hwan, executive vice president Hanwha Aerospace, powiedział w Krynicy wprost, że mamy wspólnego wroga, czyli Rosję, a Korea musi się dodatkowo mierzyć z Koreą Północną.

Podobnie Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, wskazywał, że po wybuchu wojny doszło do większego zrozumienia perspektywy koreańskiej przez Polskę.

– Dziś stoimy w obliczu zagrożeń, które przez wiele lat były nam obce, a były codziennością Korei, która cały czas funkcjonuje z sąsiadem nastawionym na zniszczenie. Dziś bardziej się rozumiemy – stwierdził.

Zaufanie i współpraca

Polska realizuje coraz więcej inwestycji strategicznych we współpracy z Koreą, takich jak budowa elektrowni atomowej czy zakupy dla armii. Korea z kolei coraz bardziej otwiera swój rynek na polskie produkty.

– Polska postrzega energię jądrową jako niezbędny element transformacji energetycznej. Z zadowoleniem obserwujemy więc rosnącą współpracę polskich i koreańskich firm w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce – akcentował Andrzej Duda.

Zbliżenie Polski i Korei, w tym w zakresie obronności, wymaga jednak zwiększenia poziomu zaufania. Ambasador Republiki Korei w Polsce, Hoonmin Lim, wskazywał, że współpracując w zakresie zbrojeń, konieczne jest przekazywanie informacji poufnych, dlatego wzajemne zaufanie jest niezbędne. – Budujmy symbiotyczne relacje oparte na wymianie wiedzy, zaawansowanych technologiach, w których nie chodzi tylko o sprzedaż jakiegoś produktu czy krótkoterminowe relacje, tylko o coś, co wykorzystuje szczególne polskie atuty, takie jak wykształcona siła robocza i instytucje badawcze – apelował Wojciech Gerwel.

Chodzi o to, aby inwestycje koreańskie nie były ograniczone do finansowania, ale także skupiały się na przekazywaniu know-how. Specjaliści wskazują, że już się to dzieje – dr inż. Mikołaj Oettingen przytoczył przykład programu kształcenia kadr z dziedziny energetyki jądrowej, w ramach którego polscy studenci jeżdżą do Korei, by tam uczyć się o technologii, która w Polsce jest jeszcze niedostępna. Kim Moo-Hwan z Pohang University of Science and Technology potwierdził, że obecnie szkolą 500 osób z 33 krajów, a dzięki współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Łódzką przyjęli kilkunastu studentów z Polski. Zauważył, że współpraca nie powinna się jednak kończyć na etapie studiów, a trwać także później, przy wspólnej realizacji projektów.

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych / Materiały prasowe

Nasza współpraca zyskuje mocny wymiar poprzez zagadnienia energetyki jądrowej. Republika Korei należy w tej chwili do najważniejszych partnerów gospodarczych i politycznych Polski w regionie Azji i Pacyfiku. Stosunki dwustronne, które łączą Polskę i Republikę Korei, rozwijają się dynamicznie, szczególnie w sferze gospodarczej i wojskowej.

We współpracy ma pomóc także zbliżenie kulturowe. Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju i technologii wskazała, że w Korei jest najwięcej obywateli innej narodowości niż polska, które uczą się polskiego, a dr hab. Krzysztof Kozłowski, prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, oznajmił, że w trakcie ostatnich siedmiu lat zainteresowanie studentów uczelni ekonomicznych programami wymiany z Koreą zwiększyło się o 300 proc.

Młodzi Polacy często są zafascynowani koreańską kulturą dzięki koreańskiej fali, która zalała Europę serialami i K-popem. Doktor Joanna Beczkowska, ekspertka Ośrodka Spraw Azjatyckich do spraw Korei Południowej, stwierdziła, że teraz Polska powinna zadbać o to, by nasi partnerzy więcej się o nas dowiedzieli, niekoniecznie odwołując się jednak do muzyki Chopina, a wątków popkulturowych, takich jak gra „Wiedźmin” czy gra Roberta Lewandowskiego.

Korea prosi o wsparcie

Republika Korei chce zorganizować Expo 2030 – koreańskie Busan jest jednym z trzech miast, które są rozważane jako miejsce wydarzenia. Pozostałymi kandydatami są Rzym oraz Rijad. Przedstawiciele Korei prosili więc Polskę o poparcie ich kandydatury – mówili o tym premier Han Duck-soo, ambasador Hoonmin Lim oraz minister ds. handlu Ahn Dukgeun.

– Busan jest miastem, któremu kiedyś brakowało ekonomicznego podłoża, a obecnie może być przykładem, jak prowadzić zrównoważony rozwój – podkreślał Han Duck-soo.

Ostatnia Wystawa Światowa odbyła się w 2020 r. w Dubaju, który podczas 182 dni jej trwania odwiedziły 24 mln gości. Polski pawilon należał do cieszących się największą popularnością. AH

Republika Korei w 2022 r. / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe