Podczas Krynica Forum 2023 wiele mówiono o energetyce, przede wszystkim jądrowej, w kontekście bezpieczeństwa, efektywności i ekologii

Krystalizuje się scenariusz uruchomienia w Polsce reaktorów jądrowych dostarczających energię. W Krynicy doszło do spotkań w tej sprawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Han Duck-soo, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciecha Dąbrowskiego. Szef największej polskiej grupy energetycznej wraz z Jakubem Rybickim, prezesem spółki PGE PAK Energetyka Jądrowa, spotkali się również z przedstawicielami koreańskiej KHNP, z prezesem Jooho Whang na czele. Jak informowano, rozmowy dotyczyły negocjacji umowy studium wykonalności oraz kolejnych etapów realizacji inwestycji budowy elektrowni jądrowej. Koreańczycy poinformowali, że otwierają biuro w Warszawie, które będzie koordynowało projekt ze strony KHNP.

– Będziemy budować, we współpracy z koreańską firmą KHNP, elektrownię jądrową. Będzie składać się z dwóch reaktorów APR 1400 o łącznej mocy 2,8 GW. Pierwszy reaktor tej elektrowni zostanie uruchomiony w 2035 r. w regionie Pątnów-Konin w Wielkopolsce – mówił podczas rozmowy na ten temat Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE.

Grupa będzie również inwestować w OZE. Łącznie tylko do 2030 r. zamierza przeznaczyć na inwestycje 100 mld zł.

Innym projektem, mającym fundamentalne znaczenie dla polskiej energetyki, jest budowa małych reaktorów jądrowych, SMR (small modular reactors). W Krynicy mówili o tym przedstawiciele Orlen Synthos Green Energy. Spółka założona przez największą polską firmę oraz Michała Sołowowa będzie budować małe reaktory jądrowe oparte na technologii BWRX-300, o mocy 300 MW, której dostawcą jest amerykańsko-japoński koncern GE Hitachi Nuclear Energy. Są to reaktory o mocy 300 MWe. Na świecie działa w oparciu o tę technologię ponad 100 jednostek, w innej skali – mają po 1000 MW. Pierwszy podobny do polskiego reaktor ma ruszyć w 2028 r. w Kanadzie. W Polsce – rok-dwa lata później.

– Jesteśmy tez na etapie uzyskiwania decyzji zasadniczej dla inwestycji, którą wydaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To dokument, który potwierdza, że rząd akceptuje technologię w danej lokalizacji. Liczymy na to, że dokument otrzymamy już wkrótce – mówił w Krynicy Dawid Jackiewicz, wiceprezes Orlen Synthos Green Energy.

Planowana jest budowa kilkudziesięciu reaktorów, szacowane wydatki mają sięgnąć 100 mld zł. Spółka chce pozyskać inwestorów, ma również otrzymać wsparcie w programu Phoenix , który został ogłoszony przez Departament Stanu USA.

– Te środki zostaną przeznaczone na przygotowanie studium wykonalności, na różnego rodzaju prace badawcze i opracowania – mówił na forum Dawid Jackiewicz.

JPO