W dniach 13–15 września w Krynicy-Zdroju odbędzie się wydarzenie, które skupi przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki. Wezmą w nim udział prezydenci Polski i Litwy

Hasło przewodnie Krynica Forum 2023 to „Empowering the region”. Celem przedsięwzięcia jest szeroka dyskusja oraz wzmocnienie bezpieczeństwa, spójności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak wskazują organizatorzy, program wydarzenia powstał w oparciu o kluczowe wymiary nowej architektury bezpieczeństwa: bezpieczeństwo strategiczne, energetyczne i klimatyczne.

Dwudniową obecność zapowiedział w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Pierwszego dnia dokona on otwarcia wydarzenia, w uroczystości weźmie również udział prezydent Litwy, Gitanas Nausėda. Do Krynicy przyjedzie także były prezydent Słowenii Borut Pahor.

Krynica Forum 2023 łączy się programowo z inicjatywą Domu Polskiego, organizowanego podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. To właśnie w nim Prezydent RP inaugurował m.in. debatę ambasadorów państw Europy Środkowo-Wschodniej przy Kwaterze Głównej NATO oraz spotkanie poświęcone koreańsko-polskiej współpracy. Obydwa te wątki programowe zostaną rozwinięte podczas Krynica Forum 2023.

Ważną częścią wydarzenia będzie Forum Koreańsko-Polskie, które odbędzie się 14 września. W ceremonii otwarcia oprócz prezydenta Polski weźmie udział Han Duck-soo, premier Korei. Zaplanowano takie dyskusje, jak: „Koreańsko-polskie partnerstwo strategiczne: dotychczasowe wyniki i nowe kierunki”, „Współpraca w obszarze handlu, inwestycji i łańcuchów dostaw”, „Współpraca w obszarze obronności”. Odbędzie się także prezentacja fragmentów filmu „W intencji pokoju” połączona z dyskusją na temat relacji kulturowych między Polską a Koreą oraz debatą „Wojna, gospodarka, handel. Polsko-koreańskie relacje gospodarcze w nowej sytuacji geopolitycznej”.

Oprócz tego podczas Krynica Forum zaplanowano sześć ścieżek tematycznych: Biznes i gospodarka, Ukraina – wsparcie, współpraca, odbudowa, Bezpieczeństwo klimatyczne, Bezpieczeństwo energetyczne, Bezpieczeństwo strategiczne i Patrząc w przyszłość. W ich ramach odbędą się takie dyskusje, jak: „Patriotyzm gospodarczy po nowemu. Jak wspierać polski biznes i przedsiębiorczość w trudniejszych warunkach gospodarczych?”, „Polski atom. Co oznacza dla nas zwrot ku energetyce jądrowej?”, „Podatki AD 2023. W poszukiwaniu polskiej drogi rozwoju gospodarczego. Jak godzić rosnące potrzeby budżetowe z nadchodzącymi wyzwaniami?”, „Gospodarka przyszłości. Co zmieni rozwój sztucznej inteligencji?”, „Samorząd lokalny wobec nowych wyzwań bezpieczeństwa”.

W Krynicy-Zdroju odbędą się również debaty Narodowej Rady Rozwoju, forum o charakterze konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie RP. Wśród ich tematów będą „Samorząd terytorialny – partner w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju” oraz „Między suwerennością a centralizacją. Czy Polska może kształtować własną politykę w sektorze środowiska (klimat, przyroda, lasy, sprawiedliwa transformacja)?”.

W dyskusjach o tematyce gospodarczej i infrastrukturalnej podczas Krynica Forum 2023 weźmie udział sześciu rektorów uczelni. Na najwyższym szczeblu reprezentowane będą: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Krakowska i Politechnika Rzeszowska, a także nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University.

Partnerem głównym Krynica Forum 2023 jest województwo małopolskie. Region pozycjonuje się m.in. jako hub przedsiębiorczości i ośrodek wiedzy eksperckiej dla ukraińskiego biznesu. Małopolska widzi swoją szczególną rolę w procesie wsparcia oraz planów pomocy w odbudowie Ukrainy po zakończeniu konfliktu. Tematyka ta będzie omawiana na panelach i spotkaniach podczas Krynica Forum 2023. Małopolska jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę firm z kapitałem ukraińskim i rejestrowanych przez obywateli Ukrainy. W Krynicy zostaną wręczone Nagrody Gospodarcze Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji

Szczegóły dotyczące Krynica Forum 2023 można znaleźć na stronie krynicaforum.pl.

JPO

Organizator:

ikona lupy />
Materiały prasowe