Od poniedziałku od godz. 12 cała autostrada A1 jest bezpłatna dla samochodów osobowych oraz motocykli, łącznie z odcinkiem koncesyjnym - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury. Bezpłatny przejazd dotyczy trasy o długości 567 km od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta - dodano.
"Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy politykę uwalniania autostrad od opłat za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami. Odcinki państwowe są już bezpłatne, wprowadziliśmy wakacyjne zwolnienie za przejazd A1 na trasie Gdańsk – Toruń, a rząd przyjął w ostatnich dniach uchwałę o zwolnieniu tego odcinka z opłat także po 4 września 2023 r. Wielką zmianą na lepsze jest to, że opłaty nie będą pobierane we wszystkie dni tygodnia" – powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Jak podało MI, wprowadzony decyzją rządu bezpłatny przejazd A1 na odcinku koncesyjnym Gdańsk – Toruń obowiązuje od 4 września 2023 r. od godziny 12 i będzie funkcjonował przez wszystkie dni tygodnia dla samochodów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli. Możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.
"Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe. Kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobrania biletu, będą podjeżdżać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki będą kontynuować dalszą podróż bez naliczenia opłaty za przejazd" - wyjaśniło ministerstwo.
Jak podał resort, niepobieranie opłat na A1 ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg publicznych w Polsce oraz zwiększenie mobilności Polaków.
"Dodatkowo uchwała o bezpłatnej A1 ma na celu zaoszczędzenie przez kierowców pieniędzy wydawanych do tej pory na przejazd do pracy oraz na wakacje. Zniesienie opłat za przejazd aut osobowych i motocykli autostradami spowodowało przeniesienie na nie części ruchu z dróg alternatywnych. Już teraz przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa na drogach położonych w okolicach autostrad, które były wybierane przez kierowców ze względu na opłaty autostradowe" - wskazano. W ocenie MI, korzyści z takiego rozwiązania wiążą się z oszczędnościami dla osób często korzystających z autostrad. (PAP)
aop/ mmu/