Cydr i perry o zawartości alkoholu poniżej 5 proc. zostaną zwolnione z obowiązku oznaczania akcyzą – wynika z projektu rozporządzenia, który w czwartek został opublikowany na stronach RCL.

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. Celem projektu jest zwolnienie do 31 grudnia 2024 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy cydru i perry o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości.

„Przedmiotowa zmiana jest uwzględnieniem postulatów i oczekiwań nie tylko branży winiarskiej, ale również polskich sadowników, którzy jako główne przyczyny niskiego zainteresowania produkcją cydru z własnych jabłek wskazują regulacje prawne, które ograniczają opłacalność produkcji cydru w Polsce, m.in. zbyt wysokie stawki akcyzy i obowiązek oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy” – stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Dodano, że wprowadzenie przedmiotowego zwolnienia dla producentów cydru i perry będzie zbieżne z dotychczasowymi działaniami podejmowanymi przez rząd. Resort finansów przypomniał wprowadzone w 2022 r. ułatwienia dla działalności w zakresie wyrobu i rozlewu cydru i perry przez drobnych producentów.

„Proponowany do 31 grudnia 2024 r. termin zwolnienia przedmiotowych wyrobów z obowiązku oznaczania znakami akcyzy pozwoli administracji i służbom kontrolnym na analizę rynku, w szczególności w zakresie zrównania konkurencyjności cydru i perry z wyrobami cydropodobnymi na bazie piwa, wzrostu produkcji tych wyrobów przez polskich sadowników, a także zachowania szczelności systemu znaków akcyzy” – dodano w projekcie uzasadnienia.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w 14 dni od dnia jego ogłoszenia. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/