W Krynica Forum wezmą udział przedstawiciele gospodarki, biznesu i polityki, środowiska akademickiego, sportu i kultury. Zgodnie z zamierzeniem organizatorów, spółki Krynica Forum, wydarzenie, które odbędzie się już po raz kolejny, ma być miejscem dyskusji na najważniejsze tematy społeczno-gospodarcze oraz budowania relacji na najwyższym szczeblu.
Dwudniową obecność zapowiedział w Krynicy Prezydent RP Andrzej Duda, który zaprosi także innych przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wskazują organizatorzy, Krynica Forum 2023 łączy się programowo z inicjatywą Domu Polskiego, która cieszyła się dużym zainteresowaniem podczas ostatniego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. To właśnie w Domu Polskim Prezydent RP inaugurował m.in. debatę ambasadorów państw Europy Środkowo-Wschodniej przy Kwaterze Głównej NATO oraz spotkanie poświęcone koreańsko-polskiej współpracy. Obydwa te wątki programowe zostaną rozwinięte podczas Krynica Forum 2023, będzie to kontynuacja dyskusji rozpoczętej w Szwajcarii. Podczas wydarzenia zaplanowano Forum Koreańsko-Polskie.
Jak informują organizatorzy, program Krynica Forum 2023 został stworzony na podstawie kluczowych wymiarów nowej architektury bezpieczeństwa: bezpieczeństwa strategicznego, energetycznego i klimatycznego. Wśród głównych tematów dyskusji będą: suwerenność energetyczna, bezpieczne projekty energetyki jądrowej, nowa rola Polski dla bezpieczeństwa w regionie, wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, inwestycje zbrojeniowe.
Partnerem głównym Krynica Forum 2023 jest województwo małopolskie, do współpracy w jego organizacji włączyły się również władze Krakowa. Małopolska należy do najdynamiczniej rozwijających się gospodarczo regionów, kluczowych w tworzeniu PKB Polski. 6 lipca podczas posiedzenia Komitetu Regionów UE marszałek województwa Witold Kozłowski odebrał specjalne wyróżnienie dla Małopolski w konkursie „Europejski Region Przedsiębiorczości 2024”. Nie było ono przyznawane nigdy wcześniej w 13-letniej historii tego konkursu.
Małopolska pozycjonuje się m.in. jako hub przedsiębiorczości i ośrodek wiedzy eksperckiej dla ukraińskiego biznesu. Region widzi swoją szczególną rolę w procesie wsparcia oraz planów pomocy w odbudowie kraju po zakończeniu konfliktu. Tematyka ta będzie omawiana na panelach i spotkaniach podczas Krynica Forum 2023. Małopolska jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę firm z kapitałem ukraińskim i rejestrowanych przez obywateli Ukrainy.
Małopolska jako jeden z pierwszych regionów w Polsce podjęła działania w obszarze budowy regionalnego ekosystemu wodorowego. Wśród rozmów poświęconych tej tematyce na Krynica Forum 2023 głos zabiorą eksperci, tacy jak: Magdalena Maj, kierownik zespołu klimatu i energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, czy Michał Niewiadomski, założyciel Klubu Energetycznego, publicysta energetyczno-klimatyczny, a także Zuzanna Nowak, analityk ds. energii i klimatu w programie Sprawy Globalne w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Do konsultacji inicjatywy Krynica Forum została zaproszona Rada Naukowa ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski, kierowana przez rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisława Mazura. Wśród partnerów merytorycznych znaleźli się m.in. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP oraz Klub Jagielloński.
Swoją obecność w Krynicy potwierdził m.in. wydawca „The Wall Street Journal”. Partnerem medialnym Krynica Forum 2023 jest Dziennik Gazeta Prawna.
Organizator: