statystyki

Zapełnienie luki węglowej to szansa dla polskiego biznesu, innowacji, rynku pracy i dla środowiska

autor: Paweł Smoleń14.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 14.03.2016, 08:47
Ceny węgla kamiennego na światowych rynkach są teraz dużo niższe od kosztów, po których jesteśmy go w stanie wydobywać w Polsce.

Ceny węgla kamiennego na światowych rynkach są teraz dużo niższe od kosztów, po których jesteśmy go w stanie wydobywać w Polsce.źródło: ShutterStock

Ceny energii i jej dostępność od zawsze były dla gospodarki równie ważne jak stopy procentowe czy podaż surowców. Jednak aż tak popularnym tematem jak dzisiaj energetyka nie była od czasów pierwszych elektryfikacji. Do tego w Polsce latem 2015 r. zabrakło energii elektrycznej – wprowadzono dwudziesty stopień zasilania, z którym nie mieliśmy w kraju do czynienia od czasów PRL.

Tylko w ostatnich latach wartość rynkowa 20 największych koncernów energetycznych Europy spadła o ponad połowę (z ok. 1 bln euro w 2008 r.). Wyceny polskich grup energetycznych obniżyły się podobnie, choć jeszcze nie aż tak drastycznie.

Ceny węgla kamiennego na światowych rynkach są dużo niższe od kosztów, po których jesteśmy go w stanie wydobywać w Polsce. Prognozuje się, że spadną jeszcze mocniej, i to na wiele lat. Krajowy węgiel mógłby być konkurencyjny cenowo wyłącznie przy niskich kosztach produkcji, osiągalnych dziś tylko w kilku najbardziej efektywnych kopalniach. Kłopoty dotyczą także sektora węgla brunatnego – surowiec wyczerpuje się w miejscach dotychczasowego wydobycia, a społeczne przyzwolenie dla nowych odkrywek jest minimalne bądź zerowe. Bardzo wiele obecnych kopalń nie ma perspektyw dłuższych niż kilka lat, ponieważ kończą im się złoża lub są trwale niekonkurencyjne kosztowo i upadną. Dzisiejsza nadprodukcja z tych kopalń może więc szybko zamienić się w deficyt węgla krajowego i w perspektywie 2030 r. udział polskiego węgla kamiennego i brunatnego w miksie elektroenergetycznym Polski może spaść z obecnych ponad 85 proc. do nawet poniżej 30 proc. Różnica między tymi wielkościami to polska luka węglowa – obszar do zagospodarowania przez twórców strategii energetycznej państwa oraz przedsiębiorców.

Wielowymiarowe turbulencje, które dotykają energetyki, są zapowiedzią wielkiego przełomu. Jakiego?


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane