Woś: Czy Ayn Rand wzięłaby 500 zł

autor: Rafał Woś04.03.2016, 07:54
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Sztandarowy program PiS – program 500+ – budzi kontrowersje. Także natury moralnej (jest w nas i taka cząstka, której istnienia nie ma się co wstydzić). Bo czy osoba zamożna powinna wyciągać rękę po państwowe pieniądze?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • Flaku(2016-03-04 09:04) Zgłoś naruszenie 710

    Libertarianin i anarchista z tej strony. Pierwszy Pana tekst, od którego, jak się to mówi, nie dostałem raka, z którym byłbym w stanie się zgodzić i prowokuje do myślenia. W naszych kręgach burzliwe dyskusje na ten temat toczą się od dawien dawna. Cieszę się, że poziom krytyki ze strony lewicy się podnosi. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Damian(2016-03-04 09:22) Zgłoś naruszenie 179

    "Jak to więc możliwe, że Ayn Rand chodziła na przykład do publicznego lekarza? Czy to nie jest przykład zakłamania i sprzeniewierzenia się własnym ideałom?" Jak to więc możliwe, że Rafał Woś kupuje jedzenie w prywatnych sklepach? Czy to nie jest przykład zakłamania i sprzeniewierzenia się własnym ideałom?

    Odpowiedz
  • programista(2016-03-04 09:27) Zgłoś naruszenie 165

    Ayn Rand przede wszystkim była przeciwniczką altruizmu, którego przejawem jest bezinteresowne poświęcanie własnego życia. Stawianie jej zatem zarzutu zakłamania z tego powodu, że ratowała własne życie wszelkimi możliwymi sposobami, że nie zdecydowała się na bezinteresowne poświęcenie, wydaje się być nieuzasadnione.

    Odpowiedz
  • John Galt(2016-03-04 09:38) Zgłoś naruszenie 248

    Warto dodać że Ayn Rand ze swojej pracy (wydawanie książek, pisanie scenariuszy, produkcja filmów na podstawie jej twórczości, wystawianie sztuk teatralnych czy występowanie w telewizji, wygłaszanie wykładów) zapłaciła więcej podatków niż wykorzystała korzystając z publicznej służby zdrowia. Zasłużyła sobie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Metapod (2016-03-04 09:59) Zgłoś naruszenie 165

    Co złego jest w korzystaniu z usług za które się płaci? Problem polega na tym, że państwo zmusza nas do czerpania z tych 'dobrodziejstw'. Gdyby państwo kupiło mi samochód, za moje pieniądze, to miałbym nim nie jeździć? W imię czego?

    Odpowiedz
  • Kubiak(2016-03-04 10:39) Zgłoś naruszenie 125

    a z czyich pieniędzy opłacany był lekarz? Rand płaciła podatki

    Odpowiedz
  • Krystian(2016-03-04 12:24) Zgłoś naruszenie 54

    Proszę sobie przysłowiowej "gęby" nie wycierać postacią pani Ayn Rand. Czytam właśnie "Źródło" tej autorki i muszę przyznać, że dawno tak dobrej książki nie przeczytałem a czytam dużo.

    Odpowiedz
  • Bartosz(2016-03-04 14:38) Zgłoś naruszenie 88

    Liberalne pajace widzę, że się miotają w komentarzach. Niejednokrotnie mówią, że 500 plus jest skierowane do patologii, która te pieniądze przepije. Jednocześnie już widać, że nie widzą nic niestosownego w tym, żeby sami te pieniądze pobierać. Czy w takim razie ich też można zaliczyć do patologii?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dron(2016-03-04 15:59) Zgłoś naruszenie 31

    Niezależnie od tego: hipokryta może wymyślić całkiem spójny i poprawny system moralny, do którego się nie stosuje, nieprawdaż?

    Odpowiedz
  • Ferdek Filozof(2016-03-09 14:12) Zgłoś naruszenie 02

    Tęgie głowy z dziedziny finansów i filozofii głowią się i spierają od setek lat co lepsze, kapitalizm czy socjalizm? A tym czasem odpowiedź jest banalnie prosta: Nie ma znaczenia system gospodarczy, znaczenie mają ludzie. Jeśli ludzie będą uczciwi to w obu systemach będzie dobrze a jeśli będą nieuczciwi to w kapitalizmie kapitaliści będą żerować na społeczeństwie a w socjalizmie będą to robić urzędnicy

    Odpowiedz