statystyki

Chodzi o to, by banki powiedziały: Przepraszamy?

autor: Andrzej Andrysiak, Marek Tejchman28.02.2016, 11:00
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Kiedy mleko się rozlało, politycy musieli wskazać winnych. Albo innych polityków, albo banki. Wybrali banki.źródło: ShutterStock

- Nie podzielam przekonania, że ludzie dają politykom zielone światło do wprowadzenia podatku bankowego. Politycy chcą zrealizować swoje programy, jak choćby wsparcia rodzin, i szukają źródeł ich finansowania. Poszukiwanie wśród bardziej zamożnych osób i instytucji jest naturalne – i to mnie nie dziwi - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, bankowiec, ekonomista, prezes Związku Banków Polskich.

Zacznijmy od pana wypowiedzi sprzed kilku miesięcy. „Część osób związanych ze światem polityki wpadła na pomysł, nie wiem dlaczego, że należy atakować na dużą skalę i w masowy sposób sektor bankowy”. Doszedł pan już do tego, dlaczego tak się dzieje?

To było sformułowanie trochę przewrotne. Jest dość naturalne, że politycy w kampaniach wyborczych szukają grup i tematów, dzięki którym mogą zdobyć poparcie, przynajmniej części wyborców. Ten proces trwa od dawna. Słyszałem kiedyś jednego polityka, do dzisiaj jest na scenie, który opowiadał, że on swoją strategię buduje na identyfikowaniu grup rozgniewanych.

To częste. W końcu politycy teoretycznie po to są, by rozwiązywać problemy ludzi. Tych wkurzonych także.

To prawda. Ale ponieważ jesteśmy w kolejnej fazie kryzysu światowego, o którym mówi się, że wywołany został głównie przez banki...

Niesłusznie się mówi?

Moim zdanie nie, bo to były przede wszystkim błędy w polityce gospodarczej, fiskalnej, monetarnej i nadzorczej. Także bankowej, ale – podkreślę – nie tylko. Dla polityków w wielu krajach było wygodne, żeby wskazywać winnego tych kłopotów. Przy czym nie wspominali o tym, że najpierw w USA wpadli na pomysł zapewnienia kredytu na mieszkanie dla każdego, nawet bez pracy i żadnych dochodów, a w Europie politycy poszerzyli strefę euro choćby o Grecję, która nie spełniała wymogów, i że tolerowali łamanie uzgodnień traktatowych przez różne kraje. Jak i o tym, że dzięki przygotowanym przez nich regulacjom opłacało się kupować papiery rządowe krajów prowadzących nieodpowiedzialną politykę budżetową, co było prostą drogą do nieszczęścia. Kiedy mleko się rozlało, politycy musieli wskazać winnych. Albo innych polityków, albo banki. Wybrali banki.

Przekonuje nas pan, że bankowcy są niewinni?

Jest różny stopień winy w różnych krajach. O Polsce mogę powiedzieć tyle, że nie doceniliśmy prawdopodobieństwa wystąpienia niektórych zdarzeń, w efekcie doszło do pewnych błędów. Ale jak istotnych, oceni dopiero historia.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • wille(2016-02-28 21:51) Zgłoś naruszenie 20

  niech lepiej banki przeproszą swoich klientów za te nagłe podwyżki. nagle opłata za konto wzrosła mi z 0 do 7 zł. od razu stwierdziłam że zmienie bank bo na szczęście jest jeszcze kilka oferujących darmowe konta. z tego co patrzyłam to miedzy innymi smart raiffeisen i millenium. nie bede placic na pewno za prowadzenie konta i moze jeszcze dodatkowo za kazdy przelew mam placic? zenada

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-02-29 23:27) Zgłoś naruszenie 10

  Pietraszkiewicz - owiec , -ista , - ej , - ój , - uj , - pa , - da .... Nie chodzi o to , żeby banki przeprosiły , tylko o to , by oddały , co nakradły .

  Odpowiedz
 • Igallo (2017-01-29 00:05) Zgłoś naruszenie 00

  Mnie wciąż przeraża fakt, że uważa się, że polisolokaty to dobry i mądry wybór. Sama wiem jednak, że tak nie jest. Jakiś czas temu z mężem sie na to zdecydowaliśmy, a niedawno o malo co nie straciliśmy wielu pieniędzy. Gdyby nie to, że skierowano nas do pani Magdaleny Szymańskiej z Kancelarii LEX to pewnie nie udałoby nam się tych pieniędzy odzsykać :) W takich sytuacjach bardzo ważne jest pomoc osób, które sie na tym znają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane