Cementownie zagospodarują śmieci. Energia z odpadów jest o połowę tańsza

autor: Adam Soful25.02.2016, 07:50; Aktualizacja: 25.02.2016, 08:23
Branża cementowa wyrosła na lidera w wykorzystaniu odpadów komunalnych.

Branża cementowa wyrosła na lidera w wykorzystaniu odpadów komunalnych.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Kuni Takahashi

Już dziś paliwa alternatywne odpowiadają za połowę energii używanej przy produkcji klinkieru. To podwójny zysk – i dla zakładów przemysłowych, i dla środowiska. Pozyskiwana z odpadów jest o połowę tańsza niż ta z węgla.

Branża cementowa wyrosła na lidera w wykorzystaniu odpadów komunalnych. Polskie zakłady zużywają obecnie ok. 1,2 mln t paliw alternatywnych produkowanych z odpadów. To efekt wieloletniego procesu modernizacji polskich wytwórni. Już dwie dekady temu branża doszła do wniosku, że spalanie śmieci w spalarniach jest marnotrawstwem, lepiej to robić w cementowniach przy produkcji klinkieru. – Spalarnie tylko utylizują odpady, my odzyskujemy z nich jeszcze energię – tłumaczy Andrzej Losor, rzecznik Grupy Górażdże.

To działanie na masową skalę. Ponad połowa paliw wykorzystywanych w tym procesie w Polsce to właśnie paliwa pochodzące z odpadów. Są cementownie – np. w Chełmie, gdzie udział paliw alternatywnych wynosi ponad 80 proc. W ten sposób przedsiębiorstwa odchodzą od węgla – zakłady w Chełmie zredukowały zużycie węgla ze 160 kg na tonę klinkieru do poniżej 50 kg. To też czysty zysk, bo paliwa alternatywne, chociaż są mniej kaloryczne od węgla (mniej więcej o jedną czwartą), to są też – mimo spadających cen węgla – o połowę tańsze.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Wiktor(2016-02-25 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe ile płacą cementownie za tonę śmieci i od kogo kupują.

    Odpowiedz
  • PiSrealizm(2016-02-25 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    To już wiem po co te śmieci się segreguje. Myje się plastikowe kubki po śmietanie i inne opakowania w czystej wodzie z kranu... Żeby je potem spalić :):)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane