Tylko w wynikach firm surowcowych w III kwartale w pełni było widać efekty spowolnienia w światowej gospodarce. Dla wszystkich innych firm może być to ostatni dobry kwartał.
Trwa sezon publikacji wyników finansowych przez spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Wysyp raportów nastąpi tradycyjnie w I połowie listopada. W forsal.pl w poniedziałek przedstawiliśmy przewidywane wyniki banków oraz Telekomunikacji Polskiej. Dziś publikujemy prognozy dla blisko 30 spółek niefinansowych.
Analitycy oczekują, że III kwartał był dobry w takich branżach jak budownictwo i materiały budowlane, handel, przemysł chemiczny oraz media. Spowolnienie gospodarki zaczyna odczuwać branża IT, zaś w pełni to, co dzieje się na świecie, widać w wynikach firm wydobywczych oraz sektora naftowego i gazowego.
W ocenie analityków, monitorowne przez forsal.pl spółki budowlane w pełni wykorzystywały dobrą koniunkturę w budownictwie. Według GUS, w III kwartale produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 15,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Prognozowane przychody monitorowanych spółek zwiększyły się o 23 proc., zysk operacyjny o 49,4 proc., a zysk netto o 58,8 proc.
Analitycy oczekują też średnio 21,9 proc. wzrostu przychodów w monitorowanych przez forsal.pl giełdowych firmach handlowych. Spodziewany jest blisko 14-proc. wzrost łącznego zysku operacyjnego tych spółek i 3,5-proc. poprawa zysku netto.
Eksperci prognozują, że monitorowane przez forsal.pl giełdowe spółki branży chemicznej odnotują w III kwartale 35-proc. wzrost łącznych przychodów i 116,7-proc. poprawę zysku operacyjnego. Spadek zysku netto to efekt jednorazowych wysokich zysków Synthosu w III kwartale 2007 roku.
Tylko w wynikach firm surowcowych w III kwartale w pełni było widać efekty spowolnienia w światowej gospodarce / ST