Po upadku SK Bank: MF chce dodatkowego nadzoru nad bankami

autor: Patryk Słowik18.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:16
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Nowy art. 133aa miałby przyznać uprawnienie komisji do zobowiązania banku, by zlecił ponowną wycenę zabezpieczeń.źródło: ShutterStock

Resort finansów proponuje, by Komisja Nadzoru Finansowego mogła zlecać ponowne badanie wyceny zabezpieczeń wierzytelności w stosunku do przedsiębiorców prowadzących działalność depozytowo-kredytową. Oznacza to ułatwienie nadzoru nad bankami i SKOK-ami. Inicjatywa ta to efekt upadłości wołomińskiego SK Banku.

Obecnie jest tak, że badanie może być zainicjowane przed sam podmiot nadzorowany. KNF nie może go zlecić nawet w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedłożona wycena (która stanowi podstawę dla pomniejszenia tworzonej rezerwy) jest dokonana w nierzetelny sposób, a więc nie wskazuje rzeczywistej wartości przedmiotu zabezpieczenia. Stąd propozycja nowelizacji ustawy – Prawo bankowe.

Nowy art. 133aa miałby przyznać uprawnienie komisji do zobowiązania banku, by zlecił ponowną wycenę zabezpieczeń, o ile dostrzeżone zostaną nieprawidłowości przy pierwotnej wycenie. Wówczas gdy kolejna potwierdzi te zastrzeżenia, jej koszt poniesie przedsiębiorca. Jeśli okaże się niepotrzebna – koszty pokryje KNF.

Co więcej, komisja będzie mogła też zlecić badanie bezpośrednio (z analogicznym obciążeniem kosztami). Jest to rozwiązanie podobne do tego stosowanego przy przeprowadzaniu ponownej weryfikacji sprawozdań finansowych. I tam, zdaniem Ministerstwa Finansów, się sprawdza.

Resortowy projekt przewiduje także szerszy katalog przypadków, w których KNF może powołać zarząd komisaryczny w banku. Obecne regulacje zezwalają na to wyłącznie w przypadku nieprzekazania przez zarząd programu postępowania naprawczego oraz nieskuteczności w jego realizowaniu. To zaś kryteria ściśle formalne, niekoniecznie związane z rzeczywistą kondycją finansową podmiotu.

Resort proponuje więc, aby do katalogu przesłanek dopisać – tak jak jest w przypadku SKOK-ów – powstanie groźby zaprzestania spłacania zobowiązań przez przedsiębiorcę oraz sytuację, gdy działalność banku wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie przepisów prawa.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane