statystyki

Fed wreszcie podniósł stopy procentowe

autor: Bartłomiej Niedziński, Jakub Kapiszewski17.12.2015, 07:49; Aktualizacja: 17.12.2015, 09:33
zegary-giełda

Długo wyczekiwana podwyżka stóp w USA stała się faktemźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: RICHARD DOLE

Argumentami za podniesieniem były wzrost gospodarczy i niski poziom bezrobocia, przeciw – zbyt niska inflacja

Długo wyczekiwana podwyżka stóp w USA stała się faktem. To pierwszy ruch w górę od prawie 10 lat. Obowiązujący od dziś przedział dla głównej stopy to 0,25–0,5 proc.

Decyzja nie była zaskoczeniem. Zbliżającą się podwyżkę stóp, które od siedmiu lat były na poziomie bliskim zera, szefowa Fed Janet Yellen zapowiadała od połowy roku praktycznie co miesiąc, zatem przed wczorajszym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) – ostatnim w tym roku – zarówno analitycy, jak i inwestorzy byli niemal pewni zmiany.

Na podwyżkę wskazywały dobre dane z amerykańskiej gospodarki. W trzecim kwartale wzrost wyniósł 2,1 proc. w skali roku, zaś bezrobocie jest na poziomie 5 proc., najniższym od kwietnia 2008 r. O dobrej kondycji gospodarki ma również świadczyć to, że sprzedaż samochodów w kraju bije rekordy, a na rynku nieruchomości trwa hossa. Z kolei argumentem przeciw była inflacja wynosząca obecnie 0,2 proc. (jest znacznie poniżej ustalonego na 2 proc. celu). Na ten wynik mocno rzutują spadające ceny energii, które są efektem coraz tańszej ropy naftowej (inflacja bazowa, czyli bez uwzględnienia cen żywości i energii, wynosi 1,3 proc.).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Znowu Sukces...(2015-12-17 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Za moment UE i Polska podchwyci retorykę Jednego Wielkiego Sukcesu.... A Media będą opisywać jak to Wszyscy pławimy się w luksusie i jak to nie ma bezrobocia, a biedni pracodawcy ze świecą szukają Pracowników i oferują im Płace że ho ho.......

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane