Rafał Juszczak, dotychczasowy p.o. prezesa i faworyt czwartego konkursu na to stanowisko, został wybrany na nowego szefa PKO BP. Potwierdziły się informacje GP o tym, że 21 czerwca zostanie uzupełniony zarząd, a na jego czele stanie właśnie Juszczak.
- Bardzo się cieszę z tego wyboru i jestem zadowolony, że wreszcie wyłoniono prezesa PKO BP. Poznałem pana Rafała Juszczaka i jestem przekonany, że to dobra decyzja, by największym polskim bankiem pokierował profesjonalista, przedstawiciel dobrze wykształconej polskiej młodzieży - mówi GP Kazimierz Marcinkiewicz, były premier i były kandydat na szefa PKO BP.
Do zarządu wejdzie także Aldona Michalak, była posłanka SLD, następnie działaczka Samoobrony, a ostatnio także doradca prezesa PKO BP. Ma odpowiadać za zarządzanie jakością. Wiceprezesem nadzorującym obszar rynku korporacyjnego będzie Mariusz Klimczak, ostatnio dyrektor oddziału korporacyjnego BRE Banku. Adam Skowroński, ostatnio oddelegowany z rady nadzorczej do zarządu, zostanie wiceprezesem odpowiedzialnym za rachunkowość i finanse. Zasoby ludzkie będzie nadzorować Berenika Duda-Uhryn (wcześniej m.in. w IKEA Polska).
Przewodniczący Rady Nadzorczej PKO BP Marek Głuchowski zapowiedział, że bank chce samodzielnie rozpocząć działalność ubezpieczeniową. Bank, który rozpoczyna wdrażanie nowej strategii, rozważa dokapitalizowanie kwotą kilkunastu miliardów złotych w perspektywie pięciu lat, a jedną z opcji jest emisja akcji. Jednak nie należy się spodziewać, by udział Skarbu Państwa w akcjonariacie banku spadł poniżej 50 proc.
MONIKA KRZEŚNIAK
DGP