Biura informacji gospodarczej szybko stały się skuteczną bronią przed dłużnikami. Sam fakt możliwości znalezienia się w rejestrze i związane z tym konsekwencje zmuszają do regulowania zobowiązań.
Baza danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD BIG) nieustannie się powiększa. W 2006 roku podwoiła się liczba notowanych dłużników - na liście było ich prawie 175 tys. W tym roku nastąpił dalszy wzrost - po trzech miesiącach było zarejestrowanych już 184 tys. dłużników, z czego dwie trzecie to przedsiębiorcy, a pozostali - konsumenci.
Zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców weryfikacją potencjalnych klientów widać po liczbie pobieranych raportów z bazy KRD. O ile jeszcze rok temu było ich 15-17 tys. miesięcznie, to teraz liczba ta zwiększyła się do 55-62 tys.
- To bardzo pozytywne zjawisko, zwłaszcza że na sprawdzanie potencjalnych klientów decydują się też coraz częściej mali przedsiębiorcy, a więc ci, którzy mają największe kłopoty z powodu niepłacących klientów - mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.
Liczby te nie oddają prawdziwej skali tego zjawiska. Przecież zanim wierzyciel umieści dane dłużnika w KRD, musi wysłać mu listem poleconym wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem, że jeśli w ciągu 30 dni nie ureguluje długu, to jego dane trafią do rejestru dłużników. Statystycznie 58 proc. dłużników po otrzymaniu takiego wezwania reguluje należności, a kolejne 27 proc. zwraca pieniądze, gdy rzeczywiście trafią do rejestru. Wówczas wierzyciel ma obowiązek usunięcia danych byłego dłużnika w ciągu 14 dni.
- Spora liczba dłużników trafi do rejestru w wyni- ku Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów - kampanii skierowanej do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, którą w tym roku zorganizowaliśmy po raz trzeci. W ubiegłym roku dzięki tej akcji do rejestru KRD trafiło prawie 24 tys. niesolidnych przedsiębiorców. Do końca lutego 55 proc. z nich zwróciło 54,5 mln zł długów - mówi Andrzej Kulik z KRD.
KONFERENCJA GAZETY PRAWNEJ
Dzisiaj w Warszawie odbędzie się konferencja zorganizowana przez Gazetę Prawną przy współpracy ze Szkołą Główną Handlową poświęcona praktycznym sposobom zarządzania należnościami
Marek Matusiak
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama