Prawie połowa internautów badanych w tym roku przez GUS napotkała problemy związane z bezpieczeństwem korzystania z sieci. Za operacje w internecie bierze się Komisja Nadzoru Finansowego
Najwięcej osób – 17,2 proc. – walczyło z wirusami. Użytkownicy narzekali też na problemy z nadużyciami w zakresie danych osobowych oraz na straty finansowe. Do tych, podczas ankiety przeprowadzanej przez GUS, przyznało się 0,6 proc., czyli prawie 190 tys. badanych. Z powodu problemów z bezpieczeństwem aż 8,7 proc. ankietowanych zmniejszyć podawanie danych m.in. na portalach społecznościowych, a 5,3 proc. postanowiło ograniczyć korzystanie z bankowości internetowej. Kolejne 3,6 proc. przyhamowało ściąganie danych i plików – wynika z danych GUS.
O tym, że bezpieczeństwo w sieci jest coraz bardziej palącą kwestią, mogą świadczyć działania Komisji Nadzoru Finansowego, która niedawno opracowała nową rekomendację dla banków, SKOK-ów i instytucji płatniczych dotyczącą bezpieczeństwa transakcji przeprowadzanych w internecie. Rekomendacja ma być wdrożona najpóźniej do 1 lipca przyszłego roku, ale większość jej zapisów już jest stosowana od 4 grudnia tego roku.