Dzięki remontom niemal 900 km torów do 2012 roku istotnie skrócą się czasy przejazdu między największymi miastami.
Podróż koleją ze stolicy nad Bałtyk zajmuje 4,5 godz., a do Wrocławia ponad 5 godz. Na przejechanie zaledwie 177 km z Katowic do Wrocławia PKP potrzebują aż 2 godz. 38 min, czyli tyle, ile ze Śląska do stolicy na dystansie niemal dwa razy dłuższym. Za cztery lata ma się to zmienić.
- Do połowy 2012 r. zakończymy modernizację ponad 900 km torów na głównych szlakach. Podróż na poszczególnych trasach skróci się nawet o kilkadziesiąt minut - mówi Kazimierz Peryt z PKP PLK, spółki odpowiedzialnej za infrastrukturę kolejową.
Zmodernizowanie ponad 200 km linii do Gdańska pozwoli skrócić czas przejazdu ze stolicy do 3 godz. Wyremontowanie 58 km torów linii z Wrocławia do granicy województwa dolnośląskiego na trasie do Poznania umożliwi przejechanie 160 km o 23 min szybciej. Teraz pokonanie pociągiem 129 km z Warszawy do Łodzi zabiera 1,5 godz. Po zakończeniu remontu 62 km torów z Warszawy Zachodniej do Skierniewic za ok. 2,3 mld zł podróż skróci się o 20 min do 1 godz. 10 min.
PKP PLK zastrzega jednak, że podane czasy są orientacyjne.
- Na początku przyszłego roku zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza - zapowiada Kazimierz Peryt.
Zanim jednak skrócą się czasy przejazdów, pasażerów czeka trudny okres. Na przykład w 2011 roku na trasie z Warszawy do Gdańska modernizowany będzie ponad 100-kilometrowy odcinek torów od Nasielska do Iławy. To oznacza wydłużenie się podróży nawet o kilkadziesiąt minut.
- Modernizowanie tak wielu odcinków przy utrzymaniu ruchu pociągów musi się odbić na długości podróży - przyznają przedstawiciele PKP.
Zaplanowane inwestycje nadal nie mają ostatecznie zapewnionego finansowania z budżetu państwa. Koszty robót realizowanych tylko w ramach programu Infrastruktura i Środowisko kształtują się na poziomie ok. 12 mld euro. Na kolej Unia Europejska przyznała Polsce ponad 4,8 mld euro. PKP PLK jest w stanie pozyskać w najbliższych latach ok. 1,25 mld euro środków własnych. Z budżetu państwa potrzeba więc około 6 mld euro.