Kataloński bank La Caixa szykuje się do uruchomienia swojego pierwszego oddziału w Polsce. Według informacji GP ma to nastąpić na początku wakacji. Informację o zamiarze podjęcia działalności przez La Caixa (jej pełna nazwa to Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona) w Polsce rozpatrywała na ostatnim posiedzeniu Komisja Nadzoru Bankowego. La Caixa ma już zatrudnionych większość menedżerów, którzy będą się zajmować bieżącą działalnością w Polsce.

Kataloński bank utworzony jest z dwóch kas oszczędnościowych Caja de Pensiones i la Caja de Barcelona. Jest bankiem uniwersalnym i oferuje różne produkty do rachunków, od kart po plany oszczędnościowe i kredyty hipoteczne. Bank La Caixa obsługuje ponad 10 mln klientów i jest trzecią pod tym względem grupą finansową w Hiszpanii. Posiada 5,2 tys. placówek i 7,5 tys. własnych bankomatów. W Polsce bank chce konkurować głównie na rynku detalicznym, gdzie nadal może liczyć na duże marże.

Tylko 37 proc. Polaków ma kartę płatniczą, a rachunek w banku posiada 58,9 proc. osób. Według prognoz Związku Banków Polskich do 2015 roku ten odsetek ma wzrosnąć do 90 proc. Jest o co walczyć, bo, jak pokazują wyniki banków, na dynamicznie rosnącym polskim rynku nie trzeba mieć oryginalnej strategii, żeby osiągać dobre wyniki finansowe.

W Polsce działa już inny hiszpański Santander Consumer Bank, należący do Grupo Santander (największy bank na Półwyspie Iberyjskim). Jednak La Caixa będzie działać przez oddział, a nie na gruncie polskiego prawa. To oznacza, że podlega regulacjom (między innymi dotyczącym systemu gwarancji depozytów) swojego macierzystego kraju.

ZE STRONY PRAWA

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej obowiązują przepisy, zgodnie z którymi instytucje kredytowe mające siedzibę na obszarze UE mogą prowadzić działalność poprzez oddział swojego macierzystego banku (zasada jednolitego paszportu). Podlegają one regulacjom nadzoru bankowego kraju, z którego pochodzą. Przykładem jest Polbank, oddział greckiego EFG Eurobank.

MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl