Zmieniając konto osobiste, można przenieść także kredyt odnawialny. Potrzebna jest jedynie historia rachunku za ostatnie trzy, sześć miesięcy. Niektóre banki takich klientów traktują lepiej niż swoich dotychczasowych. W Raiffeisen Banku oprocentowanie dla osób przenoszących limit z innego banku wynosi 12,99 proc., a dla pozostałych 14,99 proc. W Lukas Banku jest to odpowiednio 14,80 proc. oraz 17,40 proc. W Millennium jest ono ustalane na podstawie oprocentowania w poprzednim banku, można je obniżyć o 2,99 pkt. proc.

Nowo pozyskani klienci Multibanku, którzy chcą zrolować zadłużenie w koncie w innym banku, mogą liczyć na limit wyższy o 20 proc., Raiffeisen Bank obiecuje nawet 30 proc. więcej. Dostępna kwota jest równie ważna co oprocentowanie kredytu odnawialnego. W każdym banku jest ona inaczej wyznaczana. Zasada jest jedna: im dłużej klient ma konto w danym banku, tym większy limit może sobie uruchomić. Jednak są dwa ograniczenia - pierwsze to zdolność kredytowa, a drugie to krotność miesięcznych wpływów. Przykładowo w PKO BP i Multibanku będzie to sześciokrotność, a w Lukas Banku siedmiokrotność wpływów na konto. Jednak kwotowo te limity wynoszą: 80 tys. w Multibanku i 25 tys. w Lukas Banku, a w Pekao tylko 15 tys. zł.

Różne są także koszty zadłużania się w rachunku. Prowizja za uruchomienie kredytu odnawialnego wynosi zazwyczaj od 1 do 2 proc., natomiast oprocentowanie dla kont standardowych od 11,50 proc. (w PKO BP i Multibanku) do ponad 17 proc. Lukas Banku i w Banku BPH (dla limitu od 2,5 do 10 tys. zł), a w Pekao 19,25 proc.

Podobne zachęty jak przy kredytach odnawialnych część banków stosuje przy przenoszeniu zadłużenia w karcie kredytowej. Millennium obiecuje kartę z limitem wyższym o 10 proc., Raiffeisen doda 30 proc. PKO BP oferuje niższe oprocentowanie (9,9 proc.) przez pierwsze sześć miesięcy.

MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

EKSPERT OPEN FINANCE DLA GAZETY PRAWNEJ

DARIUSZ MAKOSZ

doradca finansowy

Decydując się na przeniesienie rachunku wraz z kredytem odnawialnym do innego banku, mamy kilka możliwości załatwienia formalności. W niektórych wypadkach możemy zaciągnąć kredyt odnawialny na specjalnych warunkach na podstawie wyciągów z innego konta z kredytem, ale bez konieczności dostarczania zaświadczenia o tym, że kredyt spłaciliśmy. Innym razem możemy zaś zostać poproszeni o dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego spłatę dawnego kredytu, ale już po otrzymaniu limitu kredytowego w nowym banku. Zdarzają się też sytuacje, kiedy to nowo wybrany bank sam reguluje nasze dotychczasowe zadłużenie i dopiero po tym fakcie uruchamia nowy.