Grupa ubezpieczeniowa Allianz, która zdobyła w ubiegłym roku drugą pozycję na polskim rynku ubezpieczeń, teraz rozważa wejście w nowy segment - bankowość, powiedzieli przedstawiciele grupy. Tym samym potwierdzają się informacje GP, która informowała o projekcie powołania Allianzbanku w Polsce.

Węgierski wzór

- Analizujemy pomysł rozpoczęcia działalności bankowej w Polsce. Rozpoczęliśmy podobny projekt na Węgrzech i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Polskę uznaliśmy za najbardziej innowacyjny rynek w grupie, dający bardzo dobre perspektywy rozwoju - mówi Werner Zedelius, członek zarządu Allianz, opowiedzialny na operacje grupy w naszym kraju.

Przedstawiciel Allianza nie chciał podawać szczegółów na temat możliwej skali inwestycji w rozpoczęcie działalności bankowej. Według informacji GP projekt Allianzbanku jest teraz w fazie uzyskiwania wszelkich formalnych zgód nadzoru bankowego. Analitycy szacują, że może to potrwać jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Według informacji GP nowy bank ma oferować produkty dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. Towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusz emerytalny Allianz zdobyły już solidną bazę klientów (około 1,5 mln osób) w obu segmentach.

Znany klient

Właśnie na obsłudze klientów grupy mają się w pierwszej fazie skupiać pracownicy banku. Ten model działa już na Węgrzech, gdzie Allianz w listopadzie uruchomił pierwszy oddział. Plany zakładają pozyskanie do końca tego roku około 100 tys. klientów, a jak powiedział Werner Zedelius, spółce udało się już pozyskać ponad 25 tys. klientów. Wszystkich Węgrów jest około 10 mln, z czego około 2 mln ma już polisy Allianz. W ramach zachęt ci ostatni mogą liczyć na zniżki w produktach bankowych. Allianz przejął tamtejszy odpowiednik PZU i stąd dominująca pozycja w sektorze ubezpieczeń, a co za tym idzie - łatwiejszy start banku. Stąd też ambitne plany zostania szóstym bankiem uniwersalnym na Węgrzech w perspektywie pięciu, dziesięciu lat, a pierwsze zyski mają się pojawić już za cztery lata.

W Polsce Allianz dysponuje około 50 oddziałami i rzeszą 5 tys. doradców.

SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA

Francuski koncern Axa również chce wykorzystać doświadczenia węgierskie i także w Polsce uruchomić bank, który będzie oferował kilka podstawowych produktów bankowych. Firma nie jest raczej zainteresowana rozpoczynaniem działalności od początku i szuka okazji do przejęć, mówił ostatnio Claude Brunet, członek zarządu Axa we Francji. Na Węgrzech Axa kupiła Ella Bank, numer szósty na rynku kredytów hipotecznych.

Kuba Kurasz

kuba.kurasz@infor.pl