statystyki

Pieniądze z OFE łatwiej trafią do rąk spadkobierców

autor: Małgorzata Kwiatkowska02.12.2015, 07:57; Aktualizacja: 02.12.2015, 09:15
1,5 mld zł wypłaciły OFE w latach 1999–2012 spadkobiercom zmarłych członków funduszy

1,5 mld zł wypłaciły OFE w latach 1999–2012 spadkobiercom zmarłych członków funduszyźródło: ShutterStock

Powszechne towarzystwa emerytalne robią ukłon w stronę rodzin zmarłych członków OFE. Za kilka miesięcy o pieniądze należne po śmierci bliskiej osoby łatwiej powinno być także w bankach

W funduszach emerytalnych i bankach leżą grube miliony, które należały do zmarłych klientów, a o których istnieniu spadkobiercy często nie mają pojęcia. Teraz instytucje finansowe same będą musiały odnaleźć uprawnionych do otrzymania spadku.

Od 3,4 mln zł do ponad 24 mln zł – tyle od początku 2015 r. wypłaciło osobom uprawnionym po zmarłych członkach OFE każde z siedmiu powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE), które podzieliły się z DGP danymi na ten temat. Osiem PTE przekazało nam informacje o kwotach przekazanych uprawnionym osobom od początku działalności. W tym przypadku chodzi o kwotę przekraczającą 1,35 mld zł, przy czym część towarzystw zaliczyła do niej tylko wypłaty w gotówce, bez transferów środków na rachunek, jaki w OFE ma współmałżonek zmarłej osoby.

Ile pieniędzy czeka na odebranie przez osoby uprawnione lub spadkobierców niemających pojęcia, że coś im się należy? Oszacowały to dla nas tylko trzy PTE. W ich przypadku chodzi o niemal 11 mln zł.

Takie zapomniane emerytalne oszczędności trafią do nowych właścicieli, bo PTE zaczynają właśnie stosować dobre praktyki dotyczące zasad wypłaty środków z OFE po śmierci członka funduszu. Od grudnia po każdej informacji z ZUS o zgonie będą kontaktować się z uprawnionymi do przejęcia pieniędzy zebranych w funduszu emerytalnym. Teraz nie ma takiego obowiązku.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych podaje, że jej członkowie postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Małgorzata Rusewicz, prezes izby, tłumaczy, że to efekt m.in. zapytań kierowanych do towarzystw emerytalnych i rzecznika finansowego z prośbą o wyjaśnienie zasad wypłaty środków po zmarłym. – Obserwujemy też praktyki firm, które w zamian za prowizję pomagają odzyskać środki po zmarłym członku OFE. Wynika to z niewiedzy na temat możliwości dziedziczenia. Dlatego zdecydowaliśmy się wypracować wspólne standardy dotarcia do beneficjentów oraz informowania ich o przysługujących im prawach – deklaruje Małgorzata Rusewicz.

Jeśli członek OFE miał współmałżonka, to przypada mu 50 proc. zgromadzonych na rachunku środków, a pozostała część trafia do osób wcześniej wskazanych lub spadkobierców. Poza rodzinami głównym źródłem informacji o śmierci członków OFE jest dla PTE ZUS. – Niezwykle ważne jest, by każda osoba należąca do otwartego funduszu emerytalnego na bieżąco aktualizowała dane posiadane przez fundusz. Chodzi o dane członka OFE, w tym dane o małżeńskich stosunkach majątkowych, jak i dane osób uprawnionych – mówi Marcin Pawelec z Allianz Polska.

Grzegorz Łętocha z zarządu Nationale-Nederlanden PTE dodaje, że w przypadku gdy członek OFE nie wskazał osób uprawnionych, PTE nie ma możliwości wysłania odpowiedniej korespondencji.

– W takim razie spadkobiercy muszą samodzielnie zgłosić się do OFE po wypłatę. Pewnym rozwiązaniem mogłoby być informowanie osób odbierających zasiłek pogrzebowy przez ZUS o możliwości wypłaty środków z danego OFE, ale działanie takie nie ma obecnie podstawy prawnej – wskazuje w rozmowie z DGP.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor(2015-12-02 09:53) Zgłoś naruszenie 20

    W Polsce nie ma Konstytucji ,nie ma prawa ,nie ma uczciwości społecznej. Jest tylko mafia Ludzi sprawujących władze jak w starożytnym Rzymie . Już mnie nikt nie przekona ! Można ukraść wszystko i wszystkim ,można wstecznie zagrabić jeżeli władza ma w danej chwili taka potrzebę ,Sędziowie są (szczególnie z TK dyspozycyjnie przekupni (wiek emerytalny nawet dla tych co pracowali od 15r życia, szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy, brak uznania pracy w czasie ponadustawowym art 12 Ustawy o Emeryturach Podmostwoych czy zamknięty katalog zawodów tych prac ,bez kontroli Sądów) ,prokuratorzy to tez usłużna grupa ludzi . W Polsce jest szczególnie wyeksponowane prawo siły wpływów. Konstytucja to fasada pięknych życzeń odwołująca się do Ustaw gdzie nawet za prawo własności pojazdów samochodowych złomowanych każe sie płacić 10zł za brak kilograma. Mafie POlityczne ,Milicyjne ,Wojskowe sfery wpływów ,ubezpieczeniowych ,notarilanych,rolnicze ,nauczycielskie ,górnicze ,klerykalne, sądowe --rozszarpują co każdy potrafi . Tusk nauczył jednego -wszystko można ukraść ,roztrwonić ,zaprzedać ,nie ma w Polsce żadnej świętości i frajerem jest uczciwy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane