Konkurs na operatora drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, tzw. DVB-T, może rozpocząć się 31 października - poinformował dziś Mariusz Busiło z Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Busiło, zastępca dyrektora departamentu zarządzania częstotliwościami, podczas dzisiejszej debaty "Rola telewizji publicznej w procesie cyfryzacji Polski" powiedział, że UKE czeka jeszcze na odpowiedź na pismo w sprawie warunków programowych dotyczących telewizji. Miesiąc temu wysłał je do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

"Jesteśmy w stałym kontakcie z przewodniczącym (KRRiT)" - powiedział. Dodał, że Rada obiecała UKE, że odpowiedź na pismo prześle w przyszłym tygodniu.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

KE zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 r.

Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale Polska wynegocjowała opóźnienie do 2015 roku. W 2014 r. skończy się koncesja nadawców analogowych. Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE) zależy na tym, żeby stacje, które znajdą się na pierwszym multipleksie, wyłączyły analogowe nadajniki przed upływem koncesji - do 2012 roku.

UKE oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chcą, aby pierwszy multipleks przeznaczony był dla programów nadawanych analogowo: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Dlatego Urząd zaproponował nadawcom, żeby wystąpili w swoich wnioskach nie o nowe częstotliwości, lecz o zmianę rezerwacji obecnych. Zdecydowały się na to TVP oraz TV Puls, a Polsat i TVN zrobiły to warunkowo.

Operator drugiego multipleksu wyłoniony zostanie w konkursie i znajdą się na nim nadawcy programów niedostępnych obecnie w systemie analogowym. W październiku UKE poinformował, że wstępne zainteresowanie częstotliwościami drugiego multipleksu telewizji wyraziło 27 firm i organizacji m.in. Agora, TVN, Cyfrowy Polsat, HBO, CANAL+ i TV Puls.