statystyki

Strefy ekonomiczne czeka powyborczy zastój? Inwestorzy zabiegają o ich rozszerzenie

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto14.10.2015, 07:21; Aktualizacja: 14.10.2015, 09:51

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Inwestorzy boją się powyborczego zastoju i zabiegają, by jak najszybciej włączyć do SSE nowe obszary. Popyt na grunty jest rekordowo wysoki

Od początku roku do 12 specjalnych stref ekonomicznych (przeankietowanych na tę okoliczność przez DGP) włączone zostały tereny o powierzchni 739,5 ha. To nie koniec. W najbliższym czasie liczą na włączenie kolejnych 1,88 tys. ha, przy czym wnioski o rozszerzenie dotyczące 81 proc. tych gruntów już znajdują się w Ministerstwie Gospodarki. Jeśli rząd zaakceptuje je do grudnia, powierzchnia tej dwunastki powiększyłaby się w całym roku o ponad 2,26 tys. ha. Ostatni raz obszar SSE – i to wszystkich 14 – wzrósł w ciągu roku o ponad 2 tys. ha w 2011 r. Rozmówcy DGP wskazują na jedno ważne podobieństwo łączące tamten okres z rokiem 2015: wybory parlamentarne.

– Ewidentnie mają wpływ na wzrost aktywności we włączaniu do stref nowych obszarów. Inwestorzy zarządzający strefami i lokalne władze chcą uniknąć sytuacji, w której w przypadku zmiany władzy decyzje o rozszerzaniu SSE będą się opóźniały. Także w 2011 r., kiedy ryzyko zmiany partii rządzącej było znacznie mniejsze, starano się dopychać zatwierdzenie wniosków kolanem przed wyborami – mówi DGP przedstawiciel firmy doradzającej inwestującym w strefach. Bo ci i dziś są zaniepokojeni komplikacjami w związku z wyborami. – Każde opóźnienie może negatywnie wpłynąć na nasz projekt. Chcemy w Siechnicach wybudować zakład produkcyjny oraz rozbudować istniejący we Wrocławiu. Koszt – 100 mln zł. Dlatego ubiegamy się o rozszerzenie legnickiej strefy na te grunty – wyjaśnia Magdalena Karcz z Grupy Hasco. Firma do tej pory wydała na przygotowanie projektów 1,5 mln zł.

Strefy przyznają: inwestorzy mocno naciskają, by ująć się za nimi w resorcie gospodarki. Ale ten zapytany o dokładną liczbę wniosków o powiększenie SSE czekających na rozstrzygnięcie nie odpowiedział.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane