statystyki

Przelewasz cudze pieniądze? Możesz popełniać przestępstwo

autor: Damian Michalczuk13.10.2015, 16:00
przelew

Zablokowanie środków na rachunku bankowym czytelnika może być dla niego sygnałem, że sprawą przelewu zainteresował się bank lub organy ściganiaźródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy szukałem zatrudnienia. Bez efektów. W końcu napisał do mnie przedstawiciel zagranicznej firmy i zaproponował mi pracę w roli pośrednika finansowego. Otrzymałem na swoje konto około 50 tys. zł. Wypłaciłem je i zgodnie z poleceniem przesłałem przekazem gotówkowym do kilku osób na Białoruś i Ukrainę. Część pieniędzy, która pozostała na koncie i miała stanowić moją prowizję, została zablokowana przez prokuraturę. Czy mogłem zrobić coś nielegalnego?

Tak. Osoby przeglądające internetowe witryny w poszukiwaniu pracy muszą uważać na oferty zamieszczane przez oszustów. Wiele z nich wpłaciło bezpowrotnie pokaźne zaliczki na pokrycie kosztów podróży do zagranicznego pracodawcy lub zostało podstępnie wciągniętych w międzynarodowy proceder prania brudnych pieniędzy.

Zablokowanie środków na rachunku bankowym czytelnika może być dla niego sygnałem, że sprawą przelewu zainteresował się bank lub organy ścigania. W przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że środki na rachunku pochodzą z przestępstwa (ostrzeżenie może przesłać zagraniczny bank obsługujący konto, z którego pochodził przelew), bank czytelnika mógł zablokować je maksymalnie na 72 godziny i skierować zawiadomienie do prokuratury. Następnie prokurator mógł wszcząć dochodzenie lub śledztwo i zablokować pieniądze na dłuższy okres. Jeżeli tak się stało, trzeba liczyć się z wezwaniem na przesłuchanie w charakterze świadka lub nawet podejrzanego.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane