- Nie chcemy uderzać dwukrotnie. Banki, które rzeczywiście poniosłyby straty z tytułu przewalutowania, mogłyby płacić wtedy mniejszy podatek bankowy - powiedział Szałamacha w rozmowie z tygodnikiem "Wprost".

PiS chce na stałe rozwiązać problem osób zadłużonych w obcej walucie, co ma umożliwić ustawa dająca kredytobiorcom możliwość zamieniania kredytów walutowych na złotówkowe. Uważa on, że ewentualną stratę z tego tytułu powinny wziąć na siebie banki.

Polityk zapowiada, że ustawa powinna powstać jak najszybciej.

- Na ten problem będzie na pewno silna i szybka presja - powiedział.

Szałamacha informuje jednocześnie, że Ministerstwo Energetyki, które planuje powołać PiS, wzięłoby na siebie m.in. realizację programu nuklearnego.

- Za parę lat pojawi się u nas dodatkowe zapotrzebowanie na energię. Krajowe siłownie nie dadzą rady, więc w Polsce mamy miejsce na co najmniej dwa bloki nuklearne - powiedział.

Zapytany o strategię dla LOT-u, powiedział, że w pierwszej kolejności trzeba uporządkować procesy wewnątrz spółki, by zwiększyć jej efektywność, a następnie wprowadzić firmę na giełdę, by pozyskać kapitał na rozwój.

- Dopiero później zacząć rozmowy z jakimś dużym przewoźnikiem albo grupą lotniczą, żeby wynegocjować wewnątrz niej miejsce dla LOT - powiedział.