statystyki

Fałszywy wnuczek zamiast do staruszek dzwoni do prezesów

autor: Aleksandra Krawczyk13.10.2015, 18:00
O oszustwie należy również natychmiast zawiadomić policję, która powinna podjąć współpracę z bankiem.

O oszustwie należy również natychmiast zawiadomić policję, która powinna podjąć współpracę z bankiem.źródło: Inne

Na Zachodzie coraz więcej firm pada ofiarą oszustw przypominających popularną w Polsce metodę „na wnuczka”. Zagrożenie okazuje się realne także dla naszych firm, a i prokuraturom problem jest nieobcy.

Znana w Polsce metoda wyłudzeń na wnuczka okazuje się mieć na Zachodzie swoje korporacyjne oblicze. Zwykle scenariusz jest podobny: fałszywy prezes spółki przesyła pracownikowi upoważnionemu do dokonywania transakcji finansowych e-mail z poleceniem przelewu pokaźnej kwoty. Wiadomość wychodzi z prawidłowego adresu, ewentualnie do złudzenia przypomina e-mail wysłany ze służbowej skrzynki prezesa. Wszystko dzieje się szybko i w tajemnicy. Na koniec okazuje się zaś, że pracownik padł ofiarą oszustwa, a firma poniosła stratę.

W ten sposób tylko we Francji oszukano w 2013 r. 350 przedsiębiorstw. W 2014 r. było ich już ponad 500. Łączne straty z tego tytułu w Stanach Zjednoczonych wyniosły z kolei w okresie od października 2013 r. do grudnia 2014 r. ponad 179 mln dolarów.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane